Bari engelli yavrulara acısaydınız

Kategori : Haberler |

Hizmet Hareketi tarafından açılan  Hakkari’nin tek özel okulu Hatice Avcı Koleji, daha önceki tarihlerde birçok kez terör örgütü tarafından bombalanmış, çalışanları tehdit edilmiş, öğretmenlerinin araç ve evleri yakılmıştı. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen ülke çapında başarılara imza atan okulun öğretmenleri Hakkari’yi terk etmeyi hiçbir zaman düşünmedi. Öğretmenlere verilen ödül ise okulun kapatılması oldu.

Edinilen bilgiye göre,  A. Hanım da eşiyle birlikte bu okulda görev yapıyordu. Birçok devlet memurunun sürgün ya da zoraki olarak bulunduğu Hakkari’ye, onlar gönüllü olarak gitmişlerdi. A. Hanım resim öğretmeniydi, eşi ise okulun müdürlüğünü yapıyordu. Üç çocukları bulunan ailenin, çocuklarından ikisinde “ektodermal displazi” isimli bir rahatsızlık bulunuyordu.

Hakkari’de Öğretmenlik Yapmanın Karşılığı Olarak Tutuklandı

Darbe girişimi  öncesinde, Hatice Avcı Koleji’ne “cadı  avı” kapsamında, kayyum atanmıştı. 20 Mayıs günü A. Hanım’ın, okulun müdürlüğünü yapan eşi gözaltına  alındı. Ailenin Hakkari’deki evinde polis arama yaptı. İddiaya göre yapılan arama işlemine çocukların gözleri önünde gerçekleştirildi. Zaten sinirsel rahatsızlıkları bulunan çocuklar, polislerin babalarına karşı olan kaba davranışlarından çok olumsuz etkilendi ve rahatsızlıkları daha da arttı. A. Hanım’ın  eşi çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Cezaevi Ziyareti Eziyete Çevrildi

Hanım üç çocuğuyla birlikte Hakkari’den Van’a gelerek eşini ziyaret etmek istedi. Bu arada yanında getirmiş olduğu kıyafetleri eşine vermek istiyordu. Çünkü eşi gözaltına  alındığında üzerinde bulunan kıyafetler mevsim şartlarına uymuyordu.

Hanım getirdiği kıyafetleri eşine ulaştırmak üzere görevlilere verdiğinde, görevliler  tarafından,  “çok yoğunuz, kıyafetleri ulaştıramayız” denildi. Çok zor şartlar altında, üç çocuğuyla birlikte Van’a gelen A.Hanım, karşılaştığı bu muamele karşısında hayretler içinde kaldı. “Hem bize, hem de eşime zulüm yapıyorsunuz”diyerek, göz yaşlarına

Hakkari’nin Tek Özel Okulu Kapatıldı, Çalışanlar Kapıya Kondu

Hakkari’deki tek özel okulun çalışanlarına yapılan zulümler, bunlarla da sınırlı kalmadı. 15 Temmuz’un hemen ardında tüm çalışanların işlerine son verildi. Okulun kapısına kilit vuruldu ve kapatıldı. Öğretmenlerin, okulda bulunan kişisel eşyalarını almalarına bile müsade edilmedi ve eşyaları çöpe atıldı. Öğretmenlerin son maaşları da ödenmedi. A.Hanım, ikisi engelli üç çocuğuyla Hakkari’de yapayalnız ve işsiz kaldı.

A.Hanım Engelli Çocuklarıyla Kayınvalidesinin Evine Yerleşti

Bir süre çocuklarıyla birlikte tek başına Hakkari’de kalan A.Hanım, maddi sıkıntılar da ortaya çıkınca, kayınvalidesinin evine taşınmak  zorunda kaldı. İki oda bir salon olan bu evde kalmak hiç de kolay olmadı. Çünkü küçücük evde sekiz kişi yaşamaya çalışıyordu. Bu durum özellikle engelli çocuklar için büyük sıkıntı oluyordu.

Çocuklarına bakabilmek ve eşinin cezaevindeki masraflarını karşılayabilmek için iş aramaya başlayan A. Hanım, türlü zorlukla karşılaştı. Başvurduğu özel okulların kapılarından içeriye bile alınmadı.

“Seni İşe Alırsak Biz Zarar Görürüz”

Özel okullardan bir sonuç alamayacağını anlayan A. Hanım, İŞKUR’a müracaat etti. Yönlendirildiği yerlere gitti ama buralarda kendisine “seni işe alırsak, biz zarar görürüz” denildi.

İddiaya göre  A.Hanım Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na başvurdu. Verdiği dilekçede, iki engelli çocuğu bulunduğunu, eşinin cezaevinde, kendisinin de işsiz olduğunu ifade etti.  Uzun süre  dilekçesine  cevap alamayan A.Hanım tekrar kuruma gittiğinde, “bakanlık sizin gibilerin dosyalarına bakmama kararı almış, onu için biz de dosyanızı kaldırdık” cevabıyla karşılaştı. Bu cevapla A.Hanım, çocuklarıyla birlikte açlığa mahkum edildi.

Engelli Çocukların Tedavisi İçin Bankada Tutulan Para Haczedildi

Tüm kapılar yüzüne kapanan A.Hanım bir dilekçe yazarak eski çalıştığı okulundaki tazminatının verilmesini talep etti. A.Hanım bir ümitle beklerken yeni bir şokla daha karşılaştı. Görevliler onun talebini reddetmekle kalmamışlar, bankadaki hesaplarıyla ilgili de bir araştırma yapmışlardı. Sonuç olarak A.Hanım’ın  engelli çocukları için bankada biriktirdiği paraya haciz yoluyla elkondu. Bunun üzerine A.Hanım’ın depresyona girdiği, ne yapacağını bilemediği ifade edildi.

“Bari Engelli Yavrularıma Acıyın, Onların Babalarına Çok İhtiyacı Var”

A.Hanım şu anda çocuklarıyla birlikte, Erzurum’da bir bodrum katında yaşıyor. Eşinin ailesinden de destek alamayan A.Hanım, engelli çocuklarıyla tek başına ilgilenmeye çalışıyor. Çocuklar psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisinden yardım alıyor. Sinirsel rahatsızlıkları da olduğu için çocukların rehabilitasyon merkezine de götürülmesi gerekiyor ama bütün bu işlere A. Hanım tek başına yetişemiyor.

Yaklaşık on aydır A.Hanım eşinden, çocuklar da babalarından ayrı bulunuyor. Bu ayrılık çocukların tedavilerini de çok olumsuz etkiliyor. A.Hanım yetkililere, “eşim ve ben herkesin kaçtığı Hakkari’ye gönüllü olarak giderek öğretmenlik yaptık. Tek suçumuz bu olabilir. Şimdi tarifsiz acılar yaşıyoruz. Bana ve eşime acımıyorsanız, bari engelli yavrularımıza  acıyın, çünkü onların babalarına çok ihtiyacı var” diye sesleniyor.

Haberi yazan - 06 Nisan 2017. Kategori Haberler. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir