sesli sohbet canli sohbet Bets10ucak biletiacilis organizasyonuPorno

Başka Dilde Aşk’ filmi işaret dilini yaygınlaştırıyor

Kategori : Genel,Sinema |

İSTANBUL (CİHAN) – İşitme engelli bir gencin hayata tutunma mücadelesini anlatan ‘Başka Dilde Aşk’ filmi işaret dilinin yaygınlaşmasını sağladı. Geçtiğimiz ay vizyona giren film sayesinde Türkiye’nin birçok noktasında işaret dili eğitimleri başladı. Dünya Göz Hastanesi de hem kendi personelinin eğitimi için hem de isteyen vatandaşların katılabileceği işaret dili eğitimleri başlattı.
Etiler Dünya Göz Hastanesi’nde düzenlenen törenle işaret dili eğitimi alan 40 kişiye sertifikaları verildi. Başka Dilde Aşk filminin yönetmeni İlksen Başarır ve başrol oyuncusu Mert Fırat’ın da katıldığı sertifika töreninde işitme engelli katılımcılar için işaret dili kullanıldı.
Filmin başrol oyuncusu Mert Fırat, “Boğaziçi Üniversitesi’nde işaret dili dersleri veriliyordu, Bilgi Üniversitesi de bu eğitimleri vermeye başladı. Türkiye genelinde hem sosyal sorumluluk projelerine ilgi arttı hem de işaret diline ilgi arttı” dedi. İşitme engelli olmayan vatandaşların da işaret dilini öğrenmelerinin ortak bir dilin oluşmasını sağlayacağını söyleyen Fırat, “Biz sadece işitme engelliler için değil ötekileştirilmiş herkes için aynı şeyleri söyledik bu film onların derdiydi. Filmin bu bağlamda hedefine ulaştığını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
Sertifika töreninde konuşan Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi, “Toplumda tanınmayan, baktığınız zaman sadece işitme kaybı olduğu için fiziki anlamda çok fazla tespit edilemeyen bireylerin aslında hayatın içinde var olduklarını gösteren, fırsat verildiği zaman nasıl başarılı olacağını gösteren bir film oldu. Bu anlamda bizlerin de umudu oldu diyebiliriz” diye konuştu.
İşaret dili eğitimi alan hastane çalışanlarından Demet Ezgin, öğrendikleri dil sayesinde engelli hastalara rahatlıkla yardımcı olabildiklerini söyledi. Ezgin, Başka Dilde Aşk filmini izledikten sonra çalıştığı hastanenin yönetimine işaret dili eğitimi almak yönünde teklif sunduğunu belirtti. Ezgin, yönetimin teklifini kabul etmesi üzerine başladıklarını aktardı.
Dünya Göz Hastanesi’ndeki işaret dili eğitimleri önümüzdeki günlerde de devam edecek. Yanlızca hastane personeli değil, isteyen vatandaşlar da başvurmaları halinde bu eğitimlere katılabilecek.
(CİHAN)

Haberi yazan - 13 Ocak 2011. Kategori Genel, Sinema. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir