sesli sohbet canli sohbet Bets10ucak biletiacilis organizasyonuPorno

Engelliler Rapor kolaylığı

Kategori : Haberler,Sıkça Sorulanlar |

doktor2Engelliler rapor alırken yaşadıkları büyük sorun ve sıkıntılar yaşıyorlardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, engellilere verilen sağlık kurulu raporuyla ilgili yönetmeliğin değiştirilerek, her kurum için ayrı engelli raporu alma durumunun ortadan kaldırılacağını bildirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engellilere müjde verdi.

Engelli vatandaşların hastanelerden aldığı sağlık kurulu raporlarında ve engelliliğin tespitinde sıkıntıların yaşandığını belirleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, iki yıldan bu yana Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğü çalışmaları tamamlama aşamasına geldi.

Bakan İslam, engelli vatandaşların sağlık kurulu raporu almaları, farklı hastanelerden farklı raporlar alınması, engellilik oranlarının farklı verilmesi ve hastanelerin bir diğer hastane tarafından verilen raporları görememesi gibi sorunlar yaşandığını tespit ettiklerini anlattı.

Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışma sonucunda engelli vatandaşlara verilen sağlık kurulu raporuna ilişkin esasları düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılacağını bildiren İslam, engelli çocuklar için ayrı bir yönetmelikle raporlama sistemi hazırlandığını, mevcut yönetmelikteki engelli oranlarını düzenleyen ek cetvelin de yeniden ele alındığını anlattı.

”Ağır engelli” tanımı gözden geçirilecek

Sağlık kurulu raporunda kişilerin ”hafif, orta, ağır engelli” ifadeleriyle tanımlandığını anımsatan İslam, bunun yerine, kişinin bir başkasının desteğine ihtiyaç duyma derecesinin tanımlanacağını belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, engelli vatandaşlara sağlanan imkanların sağlıklı yürütülmesi ve suistimale fırsat vermemesi için de düzenleme yapacağını anlatan İslam, ”Ağır engelli kişilere verilen evde bakım aylığının gerçekten bu durumda olanlara verilebilmesi için ‘ağır engelli’ tanımı yeniden gözden geçirilecek” dedi.

Tek bir raporla tüm hizmetler verilecek

Bakan İslam, süreğen engeli olan kişilerin durumunun sürekli olduğunu anımsatarak, bu kişilerin de raporlarını tekrar tekrar yenileme işinden kurtulacağını bildirdi. Raporda yer alan ”yüzde” ifadelerin kalkacağını, bunun yerine kişinin fonksiyon kayıplarının, tıbbi tanısının yer alacağını ifade eden İslam, ”Doktorlar, ‘Bu kişi evde bakım aylığı alır mı?’ sorusuna cevap aramayacak” dedi.

Her kurum için ayrı ayrı engelli raporu alma durumunu da ortadan kaldırmak için çalıştıklarını anlatan İslam, ”Tek bir rapor ile tüm hizmetlerin verilebilmesini planlıyoruz. Vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak bu uygulamayla protez için Sağlık Bakanlığına ayrı, sınavlara girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığına ayrı rapor verme zorunluluğu bitecek” diye konuştu.

Sisteme girilmeyen rapor ihtimaline son

Yönetmelik taslağına göre, bir kişinin aldığı sağlık kurulu raporunun elektronik sistemde bütün hastanelerden görülebileceğini ifade eden İslam, ”Böylece sürekli gidip rapor alma dönemi de sona erecek” dedi. Sağlık kurulu raporunun elektronik sisteme geçirilmesiyle ilgili çalışmaları büyük ölçüde tamamladıklarını söyleyen Bakan İslam, raporun formatında da değişikliğe gidileceğini ifade etti.

İslam, ”Mevcut durumda elle yazılan raporlar yetkililerce imzalandıktan sonra bilgisayara aktarılıyordu. Yeni düzenlemenin hayata geçirilmesiyle raporlar doğrudan elektronik ortama işlenecek. Bu uygulamayla raporların sağlıklı bir şekilde sistemde görülmesi sağlanırken, sisteme girilmeyen rapor ihtimalinin önüne de geçilmiş olacak” diye konuştu.

Doktora ”provizyon” fırsatı : Engellilere verilen sağlık kurulu raporunda, kişinin doktorunun doğrudan heyete katılarak, raporu imzalayabileceğini bildiren İslam, ”Böylece yıllarca kişiyi takip eden, gözlemleyen doktor, fonksiyon kayıplarını tanımlayacak” dedi.

Raporlamada elektronik sisteme geçişle birlikte ”provizyon” uygulamasının da başlatılacağını ifade eden İslam, ”Doktorlar verdikleri sağlık raporundan performans puanı alabilecek. Düzenlemeyle bundan sonra doktor, rapor verirken engel oranını hesaplamayacak. Hazırlanan yazılımla, doktorun verdiği tanıya göre oran otomatik hesaplanacak” diye konuştu.

– See more at: http://medyasaglik.com/haber/engellilere-rapor-mujdesi/293/#sthash.bj4t0PN4.dpuf

Haberi yazan - 27 Mayıs 2014. Kategori Haberler, Sıkça Sorulanlar. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

3 yazısına Engelliler Rapor kolaylığı yorum yapılmış

 1. HENÜZ İYİLEŞTİRME YOK HERHALDE. İZMİR YEŞİLYURT DEVLET HASTANESİNDEN 2 YIL ÖNCE ALDIĞIM RAPORDA ÖZÜR ORANI %44. GÖRME ALANI DÜŞÜK ÇIKTIĞI İÇİN EHLİYETİME EL KOYDULAR. KONTROL İÇİN GİTTİĞİMDE ORAN %28 E DÜŞTÜ VE GÖZ HASTALIKLARINA DAİR HİÇBİR DEĞERLENDİRME YAPILMAMIŞ. KAŞE VE İMZAYI ATMASINI BİLİYORLAR AMA ADAM GİBİ İŞ YAPMIYORLAR. HAKKIMI NASIL ARAYABİLİRİM. TEŞEKKÜRLER.

  AHMET AKTAŞ
  24 Haziran 2014 - 11:02
  Cevapla

  • Kardeşim, Devlet bizi adam yerine koyup iş veriyor (muş). Adam yerine koyup bakım parası veriyor (muş). engelliye maaş veriyor (muş).
   Şimdi sen kalkıp hakkımı nasıl arayabilirim diyorsun. Ne hakkından bahsediyorsun ? bu ülkede engelli olup da hakkını alan kim var bana söylermisin ? Adamların umurunda değil inan senin benim yaşadığım sorunlar sıkıntılar. Tek dertleri var o da, nasıl daha fazla götürebiliriz.

   r.kilic
   04 Temmuz 2014 - 14:13
   Cevapla

 2. 11 yaşından buyana epilepsi hastasıyım şuan 32 yaşında 2 yıllık evliyim.bebek isdiyorum ama yaklaşık 1 yıllı aşkındır gözetim altındayım ilaçlarımda değişiklikler oldu ve 6 ay içinde 4 kez nöbet geçirmişim.ve eşim çalışmamada müsade etmiyor.başvuru yaptığım yerler rapor isdiyor nasıl alırım ve yüzde kaç olursa faydalanabirirm.beni aydınlatırsanız sevinirm.iş başvurularımda hep epilepsi diye alınmıyorum ayrımcılık yapılıyo dışlanıyoruz madem böylre bi hakkımız var faydalanmak isderim. sonuçta nlımı terini yemek isderim kimseden yardım isdemiyor dilnmiyorum sadece kndi paramı kazanmak isdiyorum hepsi bu…
  teşekkürler..

  nurcan bircan
  03 Ocak 2017 - 15:00
  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir