Ev dekorasyonu için ilginç tüyolar

Kategori : Sağlık |

Eviniz, küçük dokunuşlarla daha güzel, geniş; eşyalarınız daha işlevsel hale gelebilir. Küçük odanızı açık renklerle genişletebilir, dikey çizgili duvar kâğıtlarıyla tavanı yüksek gösterebilirsiniz.

Ferah, zevkle döşenmiş bir salon, kullanımı rahat, işlevsel mutfaklar derken birçok alan kişinin rahatlığına, göz zevkine göre dekore edilerek daha kullanışlı bir şekilde tasarlanmaya başladı. Zamanla sektör haline geldi. Seçeneklerin çoğalması kafaları karıştırdı. Buna bir de zamansızlık eklenince bir uzmana danışmak kaçınılmaz oldu. Ev stil danışmanı ve mimar Hilal Karakoç, dekorasyon uzmanlarının iyi bir karakter analisti olması gerektiğini söylüyor. Zira Karakoç’a göre, insanın yaşadığı mekân, ruh haliyle etkileşim içinde. Bu yüzden kişiyi yansıtmalı, yabancı kalmamalı.

Yeni evliler eşya seçimini zamana yaymalı

Mimar Hilal Karakoç, yeni evlilerin özellikle alelacele aldığı eşyaların zamanla pişmanlık oluşturacağını söylüyor. En başta az eşya ile hayata adım atmalarını tavsiye eden Karakoç, “Evlilik hazırlıklarındaki mükemmellik, ev dekorasyonuna dair her şeyin alınması olarak yansıyor. Evet, belki de her şey fazlasıyla alınmıştır ve siz 80 metrekarelik evinizde rahat hareket edemez olmuşsunuzdur. Bırakın başta bir kanepeniz, bir koltuğunuz, bir masanız olsun. Kolay uyum sağlayan beyaz, gri toprak tonları gibi renklerden seçerseniz işiniz kolaylaşır. Detayları zamanla tamamlarsınız.” diyor.

Ev stil danışmanı Karakoç’tan bazı tüyolar:

– Dekorasyon çok bileşenli (renk, ışık, büyüklük) olmasına rağmen aslında denklem basittir. Nasıl kilo problemi olan birine dikey çizgili giymesi öneriliyorsa alçak tavanlı bir oda için de dikey çizgili duvar kâğıdı doğru bir seçim olacaktır.

Dar alanlar için;

– Küçük bir odada koyu renkler ışığı emdiği için ışığı yansıtan açık renk duvarlar tercih edilmeli. Ayna illüzyonuna başvurulmalı. Işık, mekânı olduğundan büyük algılamamızı sağladığı için göz yormayacak şekilde (tercihen indirekt, gizli aydınlatma ile) maksimum ışık kaynağı seçilmeli.

Mobilya seçiminde de konsol, kitaplık gibi depolama ihtiyaçlarınız için ayaksız duvara monte olanları tercih etmeli.

– Koltuklar, derin olmayan, dar kolçaklı, yere bitişik değil ayaklı olanlarından seçmeli.

– Bol aksesuar merakımızı, bir odak noktası belirleyip sadece orada kullanarak sınırlandırmalı. Bunlardaki tercihimiz de cam, pleksi gibi şeffaf ya da son zamanların gözdesi bakır, pirinç gibi parlak objelerden olmalı. Böylece ferah bir ortam elde etmiş oluruz.

– Renklerin insanlar üzerindeki etkileri konusunda bazı genel tanımlamalar var. Mesela mutfak masa örtünüz turuncu ise çok, mavi ise az yersiniz. Veya lavanta rengi koltuğunuzda uyuyup kalmanız kaçınılmazdır gibi… Aslında en doğrusunu siz bilirsiniz. Kırmızı kullanmayın agresif olursunuz deseler de o koltuk size anneannenizin evini, çocukluğunuzu, güzel anılarınızı anımsatıyor ve mutlu ediyorsa bu sizin doğrunuzdur. Unutmayalım ki, dekorasyon dergileri bizim için yol göstericidir, kural koyucu değil.

Source: zaman

Haberi yazan - 31 Ocak 2016. Kategori Sağlık. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.