sesli sohbet canli sohbet Bets10ucak biletiacilis organizasyonuPorno

Görme engelliler ‘gören gözleri’ne kavuştu

Kategori : Haberler |

 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, görme engelliler için hayata geçirdiği ‘gören göz cihazı’ düzenlenen törenle engellilere dağıtıldı. Cihaz, görme engellileri ulaşmak istediklere yere götürmenin yanı sıra, internet, telefon, radyo gibi birçok hizmet de sunuyor.

Cermodern’de düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çok sayıda davetli, engelliler ve aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan görme engelli ve AK Parti İstanbul eski Milletvekili Lokman Ayva, “Bu aletleri görünce insanların kör olası gelecek.” dedi.
Yaşadığı olaylardan örnekler vererek espriler yapan Ayva, Peygamberimiz’in (sas) görme engelli bir sahabe için evi ile mescit arasında rahat gidip gelmesi için ip gerdirdiğini hatırlattı. Ayva, hayatı özürlülere göre düzenlemenin sünnet olduğunu kaydetti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise ‘önce insan’ dediklerini ve bu yönde projeler hazırladıklarını vurgulayarak, engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek için uğraş verdiklerini bildirdi. Engellilere yönelik yaptıkları çalışmalardan örnekler veren Bakan Şahin, temmuz ayına kadar belediyelerin, sokakları, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlemeleri gerektiğini kaydetti.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise projenin büyük ilgi gördüğünü hatırlatarak, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla hareket ettiklerini bildirdi. Engellilere yardım eksenli değil hak eksenli yaklaştıklarını vurgulayan Yıldırım, “Bu çalışmaları, gönüllere girmek için yapıyoruz. Aksaklıklar olacaktır, uygulamada bunları görüp gerekli düzenlemeleri yapacağız.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ise teknoloji ile engellerin kaldırılacağını belirterek,engelliler için engelsiz bir dünya inşa etmenin önemli olduğunu dile getirdi. Emine Erdoğan, konuşmasında, yürüttüğü sosyal projelerden örnekler verdi. Engelli çocukların, Başbakan Erdoğan ve eşinin sevdiği eserlerin seslendirildiği törende, cihazın kullanılması ile ilgili sunum yapıldı. Daha sonra protokol üyelerince görme engellilere cihazları dağıtıldı.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK
Gören göz cihazında, genel cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet, bluetooth bulunuyor. Sesli komutla çalışan cihaz, navigasyon özelliğiyle görme engelliyi ulaşmak istediği yere götürüyor.
Görme engelli vatandaşlar, bulundukları konumu yakınlarına mesaj olarak da bildirebiliyor. Bluetooth teknolojisini kullanarak görme engelli vatandaşlar birbirleriyle rahatça iletişim kurabiliyor. Cihazda radyo dinlenebiliyor, saat ve tarih sesli öğrenilebiliyor. Cihaz, pil azaldığında sesli olarak uyarıda bulunuyor. Bastonla birlikte kullanılan cihaz olan gören göz cihazı, pilot uygulama olarak İstanbul’da 3 bin, Ankara’da 2 bin adet dağıtılacak.

Haberi yazan - 24 Şubat 2012. Kategori Haberler. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir