Görme engelliler için akıllı saat

Kategori : Haberler,Teknoloji |
Guney Kore firmasindan gorme engelliler icin parmakla okunan ilk akilli saat.

Guney Kore firmasindan gorme engelliler icin parmakla okunan ilk akilli saat.

Güney Kore firması, ilk kez Görme engelliler için akıllı saat geliştirdi. Geliştirilen yeni cihazın, saatin öğrenilmesi ve mesajların okunmasının yanında birçok işlevi olduğu belirtildi. Cihazla birlikte artık görme engellilerin de mesajlarını başkasına fark ettirmeden okuyabileceği açıklandı.

Görme engelliler için akıllı saat

Güney Kore’den, 22 Şubat’ta İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek olan Dünya Mobil Kongresi’ne (MWC) dünyada bir ilke imza atarak görme engelliler için akıllı saat geliştiren DOT firmasının da katılacağı bildirildi. Güney Kore’nin en büyük telekomünikasyon firması SK Telekom’un mali desteğiyle kurulan DOT, bir sene boyunca yaptığı araştırma sonucu geliştirdiği saatin ön önemli özelliğinin, görme engelliler için mesaj ve zamanı, Braille Alfabesi vasıtasıyla bildirmesi olduğunu açıkladı.

DOT’un geliştirdiği akıllı saat, diğer akıllı saatler gibi akıllı telefona bağlanıyor. Saatin ekranında 30 adet nokta bulunuyor. Bu noktalar Braille Alfabesi ile telefona gelen mesajları ve zamanı kullanıcısına bildiriyor.

Şimdiye kadar görme engellilere yönelik tüm akıllı saatlerde TTS (Yazıyı Konuşmaya Çevirme) teknolojisi kullanılıyordu. Ancak bu, kişinin özel mesajlarının sesli okunmasından dolayı çevresindekilerin duymasına neden oluyordu. Dot firmasının geliştirdiği akılı saatte ise mesajların sessiz bir şekilde parmakla dokunarak okunabileceği ve kişinin özel bilgilerinin bu şekilde korunabileceği ifade edildi.

 

Haberi yazan - 16 Şubat 2016. Kategori Haberler, Teknoloji. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.