İdeal kiloya ulaşmak için bir asırlık reçete

Kategori : Sağlık |

Avan-zâde Mehmet Süleyman’ın 1919’da yazdığı ‘Semirmek Usulleri ve Zayıflamak Çareleri’ kitabı, obezitenin bir asır önce de gündemde olduğunu gösteriyor. Avan-zâde Mehmet Süleyman, zayıflamak isteyenlere kanaatkârlık ve çalışkanlığı tavsiye ediyor.

Obezite, çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri. Avan-zâde Mehmet Süleyman’ın 1919’da kaleme aldığı ‘Semirmek Usulleri ve Zayıflamak Çareleri’ isimli kitap ise obezitenin yüzyıl önce de coğrafyamızda gündemde olduğunu gösteriyor. Yaşadığı devirde toplumun onda dokuzunun zayıf olduğunu aktaran eczacı-yazar Avan-zâde Mehmet Süleyman, zayıflamak isteyenlere kitabında hareketli hayat, kanaatkârlık ve çalışkanlığı tavsiye ediyor. Ayrıca hangi besinlerden uzak durmaları gerektiğini sıralıyor.

Konya Yazma Eserler Kütüphanesi’nde bulunun 36 sayfalık kitabın ilk bölümünde şişmanlamak, ikinci bölümünde ise zayıflamak isteyenlere tavsiyeler var. Avan-zâde Mehmet Süleyman, ‘Şişmanlıktan müşteki olanlar ne yapmalıdır?’ sorusuna kendi devrinin bilgileri ölçüsünde cevap veriyor. Uzak durulması gereken besinler arasında ‘ekmek, yağ-tereyağı, salçalar, yağlı balıklar, çiğ yemek ve ham meyveler, domates, baharat, lahana, hamur işleri, sütlü ürünler, pasta ve şekerlemeler ile yemek arasında içilen soğuk meşrubatları’ sıralıyor. Bisküvi, kızarmış ekmek, yumurta, sucuk, kızarmış et, yağsız balıklar, yeşil sebzeler, kuru meyveler, kompostoların ise yenilebileceğini ifade ediyor.

En iyi hareket yürümek

Hareketli hayatın önemini nazara veren yazarın okurlarına, “Boş durmamalı hareket sağlayıcı işlerle meşgul olmalı. Arabaya binmemeli. Vücut rahat olursa kolay zayıflanmaz. Vücut yemekten ve istirahattan kurtulunca zayıflamaya başlar. İki kelime ile özetlenecek olursa: Kanaatkarlık ve çalışkanlık.” tavsiyelerinde bulunuyor.

En iyi hareketin yürümek olduğunu kaydeden Avan-zâde, yürüyüşün önemi ile ilgili, “Her gün 2 saat yürümeli, her yarım saatte 10 dakika dinlenilmelidir. Özellikle sabah kahvaltısından önce ve akşam yemeği sonrası yürüyüş faydalıdır.” diyor. Günde en az 2 litre sıcak su içilmesini tavsiye eden Avan-zâde’nin önerisi şöyle: “10-15 gün su içme ve yeme perhizine uyup devam etmelidir. Su, yağmur suyu veya damıtılmış su olursa daha etkili olur.”

O dönem de zayıflama ilaçlarından medet umanlar olduğunu ise Avan-zâde’nin, “Şişmanlıktan kurtulmak için birtakım ilaçlar tavsiye edilse de bunlardan hakkıyla fayda görülememektedir.” uyarısından anlaşılıyor.

OSMANLI TOPLUMUNUN ONDA DOKUZU ZAYIF

Zayıflığın da şişmanlığın da günlük hayattaki zor yönlerine değinen Avan-zâde, insanların normal bir vücuda sahip olması için kitabı neşrettiğini anlatıyor. Avan-zade, kendi dönemiyle ilgili bazı gözlemlerini de paylaşarak, bütün yaş grupları içerisinde zayıfların oranının daha fazla olduğunu belirtiyor. Toplumun onda dokuzunun zayıflıktan geriye kalanların ise şişmanlıktan şikayetçi olduğunu vurguluyor.

ŞİŞMANLAMAK İSTEYENLERE REÇETE

Avan-zâde’nin şişmanlamak isteyenler için sunduğu bir reçete ise şöyle: Sabah kahvaltıda önce çorba, yumurta, sütlü kahve, tereyağlı ekmek. İki saat sonra ılık şekerli süt. İki saat sonra bir sebze yemeği. Bir süre sonra şekerli bir bardak süt. Bir müddet sonra muhallebi, çikolata veya sütlaç. Yatmadan önce hafif bir yemek ve ılık bir bardak şekerli süt.

AŞÇILIKTAN EDEBİYATA BİRÇOK TÜRDE ESERİ VAR

Avan-zâde Mehmet Süleyman, Meşrutiyet Dönemi’nde hikâye ve roman gibi edebî; türlerde olduğu kadar mesleği olan eczacılık ve diğer ilmî; sahalar ile ilgili yazdığı telif eserlerle gündemde olmuş. Yine aynı alanlarla ilgili yaptığı tercümelerle, çıkardığı dergi ve gazetelerle, kıyafetnameden yıldıznameye, aşçılıktan tarih ve edebiyat tarihine kadar çok geniş bir yelpazedeki eserleriyle dönemin ses getiren isimlerinden birisi olmuş.

Source: zaman

Haberi yazan - 02 Şubat 2016. Kategori Sağlık. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.