İşaret Dili Bilen Öğretmen Bulunamayinca

Kategori : Genel |

Denizli Sağır ve Dilsizler Eğitim ve Kültür Derneği ile Halk Eğitim Merkezi’nin, işitme engellilere okuma yazma eğitimi verilmesi için hazırladığı okuma yazma kursu programı, işaret dilini bilen öğretmen bulunamadığı için başlatılamadı.
         Denizli Sağır ve Dilsizler Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Çelebioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işitme engellilerden eğitimle ilgili büyük talep olmasına rağmen, eğitim verecek öğretmeni 3 aydır bulamamanın sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.
         Denizli’de bin 750 işitme engelli vatandaş olduğunu,bunların çoğunun okuma yazma bilmediğini belirten Çelebioğlu, şunları kaydetti:
         ”Okuma yazma kursu programını hazırladıktan sonra, işitme engellilere duyurduk. Yoğun bir ilgi oldu. Listelerimizi bile hazırladık. Ancak 3 aydır biz de Halk Eğitim Merkezi de eğitim verecek öğretmeni arıyoruz. Maalesef bulamadık. Programı başlatabilirsek, yaklaşık 300 işitme engelli kişiye okuma yazma öğreteceğiz.”
         Çelebioğlu, resmi kurumlarda sorunlarını anlatamamaktan dolayı büyük sorun yaşayan işitme engellilerin, bu kurs verildiği takdirde en azından yazıyla dertlerini anlatabilme imkanı yakalayacaklarını ifade etti.
        
         -AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ HAZIRLANACAK
        
         İşitme engellilerin, adliye, okullar ve hastaneler gibi sık gittiği yerlerde iletişim sorunu yaşadıklarına dikkati çeken İbrahim Çelebioğlu, 2010 yılında bu sorunun çözümüne katkı için bir proje hazırlayacaklarını bildirdi.
         Çelebioğlu, ”Resmi kurumlarda en az bir kişiye işaret dili öğretilmesini içeren Avrupa Birliği Projesi hazırlayacağız. Bu sayede hem işitme engelli vatandaşlara katkı sağlayacağız. Hem de derneğe gelir sağlamaya çalışacağız” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.