İşaret Dilini Çözen Giyilebilir Teknoloji Geliştirildi

Kategori : Haberler,Medya |

isaret-dili-cozen-giyilebilir-teknoloji-bilgiversin-com-620x339 Giyilebilir Teknoloji Kullanımı

Genelde İşitme engellilerin kullandığı işaret dili çözümünde kullanılan bir giyilebilir teknoloji donanımı geliştirildi. Texas A&M Üniversitesi tarafından geliştirilen bu teknoloji, el hareketlerinin yanı sıra kolumuzdaki EMG sinyallerini kaydederek işaret dilini algılamaya çalışıyor. Konuyla ilgili olarak, Teksas A & M Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği’nden Doç. Roozbeh Jafari, geliştirdikleri bu teknoloji ile ilgili detaylı bilgiler sundu.

İşaret dilinin çözümü maksadıyla kullanılan bu teknoloji şu an için prototip olarak hazır. Uzmanlar teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bluetooth iletişim teknolojisini kullanan donanım bilgisayar ile iletişim kuruyor. Geliştirilen algoritma, kol hareketlerini ve EMG sinyallerini analiz ederek işaret dilini çözümlemeye çalışıyor. Teknolojinin nihai hedefi de açıklandı. Uzmanlar daha küçük bir cihaz üretmeyi hedefliyor. Akıllı bir bilekliğe benzeyecek nihai ürün kullanıcısına büyük avantaj sağlayacak. İşitme engelli kişi tarafından kullanılacak bu bileklik sayesinde işaret dili sese çevrilecek.

 

Haberi yazan - 27 Kasım 2015. Kategori Haberler, Medya. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.