İşitme Engelli Çocuklara ‘Zihinsel Engelli’ Raporu Verildi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – İşitme engelli çocuklar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde girdikleri sağlık kurulunda zihinsel engelli çıktı. Duruma tepki gösteren aileler, normal insanlara yapılan yöntemle işitme engelli çocuklarına test yapılmasından yakındı. Aileler, “Çocuklarımıza normal insanlara yapılan yöntemle test yapıldı. Sağlık kurulunda işitme engellilerin dilinden ve psikolojisinden anlayan kimsenin olmaması büyük bir hata. Zeka olarak hiç bir sorunları olmayan çocuklarımıza böyle bir raporun verilmesi bizi çok üzüyor.” dedi. Emre Fırat Yalçın 17 yaşında. Doğuştan işitme engelli. Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi’nde yapı resamlığı bölümü 3. sınıf öğrencisi. İşitme engelli olduğu için 17 yaşına gelene kadar iki yılda bir sağlık kuruluna girerek durumu gözden geçirildi.

Daha önce Pedagoglar tarafından testten geçirilen Emre, çocukluk devresini geçerek genç grubuna girdiği için Nörologlar tarafından test edilmeye başlandı. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktorlardan oluşan sağlık kuruluna giren Emre, hafif derecede zeka engelli çıktı. Emre ile birlikte birkaç çocuğa daha aynı şekilde rapor verildiği tespit edildi. Bakırköy’de bulunan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’ne başvuran aileler, durumun düzeltilmesi için yardım istedi. Çocuklarında zeka açısından hiçbir sorun olmadığını belirten aileler, sorunun sağlık kurulunu oluşturan heyette işitme engelli çocukların dilinden anlayan kimsenin olmamasından kaynaklandığını iddia etti.
 İşitme engelli çocukların konuşan kişinin dudaklarını okuyarak anladığını, bu şekilde soruları yanıtladıklarını ifade eden Emre Yalçın’ın annesi Sema Yalçın, “Sağlık kurulunda buna özen gösterecek bu durumun farkında olan bir doktor yok. Verilen bu rapor çocuklarımızın önündeki hayatı olumsuz yönde etkileyecek, hem işitme engelli hemde zihinsel engelli olarak bakılacaklar. Bu raporun  düzeltilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 16 yaşındaki Tolga Dizdar’ın annesi Sevgi Yüksel de, aynı durumdan şikayetçi. İşitme engelli çocukların onların dilinden anlayan kimseler tarafından test edilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksel, “Çocuklarımız bu rapor nedeniyle belki iş bulamayacaklar. Başvurdukları işlerde bu rapor nedeniyle geri çevrilecekler. Bu durumun düzeltilmesi için uygun bir heyetle tekrar test yapılması gerekir.” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.