İşitme Engelli Öğrencilerin Kulağina Ses, Dillerine Söz Oldular

Kategori : Genel |

SAMSUN (CİHAN) – Engelli vatandaşların toplum tarafından hor görülmeleri, değer verilmemeleri ve zaman zaman dışlanmaları eğitimle sona eriyor. ‘Kulağa Ses, Dile Söz Olalım’ projesi kapsamında sağlıklı öğrenciler ile işitme engelli öğrenciler kaynaşma etkinliğinde bir araya geldi. Toplumda kanayan bir yara olan bu sorunu eğitimle aşmak isteyen Samsun’un Kazım Paşa İlköğretim Okulu ile 19 Mayıs İşitme Engelliler İlköğretim Okulu yöneticileri, ortak bir projeye imza attı. Geçen yıl hayata geçirilen ‘Kulağa Ses, Dile Söz Olalım’ projesi kapsamında iki okul öğrencileri, Kazım Paşa İlköğretim Okulu’nun toplantı salonunda düzenlenen kaynaşma etkinliğinde bir araya geldi. 19 Mayıs İşitme Engelliler Okulu’nun 5/B sınıfındaki 20 öğrenciyi kendilerine kardeş seçen Kazım Paşa İlköğretim Okulu 5/B sınıfında okuyan 30 öğrenci, engelli kardeşlerinin sesi ve dili oldu. Onlar için şiir etkinliği düzenleyen öğrenciler, daha sonra da beden diliyle sohbet etti.

 
 İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tahsin Nas, şube müdürü Abdullah Ayrancı, 19 Mayıs İşitme Engelliler Okulu Müdürü Ahmet Güney ile çok sayıda velinin de katıldığı etkinlikte konuşan Kazım Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Aydın Peker, projede amaçlarının öğrencilerin toplumsal diyaloglarını artırmak ve onlara insani değerleri kazandırmak olduğunu söyledi. Peker, “Öğrencilerimize iyi insan olmalarını hedefliyoruz. Toplumda kendileri haricinde başka öğrencilerin de olduğunu hatırlatarak, kaynaşmalarını sağlıyoruz. Güzel neticeler aldık. İki sınıf öğrencimiz şuan çok iyi kaynaşıp anlaşıyor.” dedi.
 İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tahsin Nas ise ortak proje çalışmasından mutlu olduğunu dile getirdi. Her iki okulun da Samsun’da yükselen bir başarı grafiği çizdiğini söyleyen Nas, “Kulağa ses, dile söz olalım’ projesiyle sadece öğrenciler değil, velilerle kaynaşmış durumda. Bu da toplumsal duyarlılığın en önemli göstergesidir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir. Bu söz, ortaya konan projenin başarılı olduğunu anlatmaktadır.” ifadelerini kullandı.
 Birlikte kahvaltı yapmanın sevincini yaşayan 50 öğrenci, verdikleri samimi tavırları ile dikkat çekti. Öğrenciler, kendilerini fotoğraflayan gazetecilere poz vermeyi de ihmal etmedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.