İşitme Engelliler Sertifikalarini Aldi

Kategori : Genel |

AFYONKARAHİSAR (CİHAN) – Sayın Abonemiz, daha önce geçilen haberde Vali Yardımcısı’nın soyadı sehven “Adak” olarak yazılmıştır. Doğrusu “Adar” olacaktır. Haberi düzelterek yeniden servis ediyoruz. Saygılarımızla. Afyonkarahisar Sağır ve Dilsizler Derneği ile Türkiye İş Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa işitme engelliler için gerçekleştirdiği Büro Yönetimi ve Bilgisayar Eğitimi Projesi sona erdi. Bir yılı aşkın süredir devam eden projenin dördüncü ve son dönem kursiyerleri Korel Termal Otel’de düzenlenen törende sertifikalarını aldı. Törende konuşan Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ömer Adar, sertifikalarını alan kursiyerlerin kamu ve özel sektörde istihdamının sağlanması için çaba göstereceklerini söyledi.

Engellilerin hepsinin istihdam edilmesinin mümkün olmadığını belirten Adar, ‘Biz bu kursu bitirdik, hadi bize hemen iş verilsin’ diye bir düşünceye kapılmamalarını istedi. Türkiye’de özürlüler için yapılan hizmetlerde önemli bir mesafe alındığını, ancak bunun yeterli olmadığını dile getiren Adar, eksikliklerin hızlı kapatılması gerektiğini kaydetti.Her özürlüyü istihdam etmenin mümkün olmadığının altını çizen Vali Yardımcısı Adar, “Kamu’da özürlüler için ayrılan yüzde 4’lük kontenjan dolu. Özel sektörde ise yüzde 3’lük bir kontenjan var. Biz kursu bitirerek nitelikli elaman olan bu kursiyerlerimizin ayrılan kontenjanlardan istihdam edilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Ancak, hiç bir arkadaşımız da kuru bitirdikleri için işe yerleştirilmeyi garanti olarak görmesin. Bu arkadaşlarımızı tek meslek ile yetinmesinler. Açılan bütün eğitim kurslarına ilgi göstersinler ve hatta bütün kurslara katılsınlar. Ne kadar bilgileri olursa iş bulma imkanları da o kadar fazla olur.” dedi.
 Yerel yönetimlerin gücünün her geçen gün arttığını dile getiren Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Enver Deniz de, belediye olarak özürlülere yönelik yaya kaldırım yolu ve karşıdan karşıya geçişler için sesli ışık sistemleri kurduklarını söyledi. Özürlülere yönelik hizmetlerin devam edeceğini aktaran Deniz, Afyonkarahisar’da Türkiye ortalamasının üzerinde özürlü olduğunu, belediye de özürlüler için özürlüler masası kuracaklarını bildirdi.
 Büro Yönetimi ve Bilgisayar Eğitimi Projesi’nin 15 aydır devam ettiğini dile getiren Türkiye İş Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürü Kadir Hamikli, istihdamın önündeki en büyük eksikliğin nitelikli elaman eksikliği olduğunu söyledi. Kursa katılmak için müracaat edenleri nitelikli elaman yapmak için kurs düzenlediklerini aktaran Müdür Hamikli, “Bu sizi istihdam edeceğimiz anlamına gelmiyor. Afyonkarahisar’da 350 özürlü için kontenjan var. Bunun sadece 24’ü açık. Biz sizi nitelikli elaman yaptık. Bundan sonrası size kalıyor. Kapısını çalmadığınız müdür kapısı ve iş yeri sahibi kalmasın. Sizin için artık önemli olan aldığınız bu eğitimi iş hayatında ne kadar başarılı olacağınız.” diye konuştu.
 Konuşmaların ardından 3 aylık eğitimini tamamlayan 19 kursiyerin sertifikasını Vali Yardımcısı Ömer Adar, Belediye Başkan Yardımcısı Enver Deniz, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Koçak, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Kadir Hamikli ile Sağır ve Dilsizler Derneği Başkanı Yunus Bayraktar verdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.