İşitme Engelliler İçin Okuma Yazma Kursu Açildi

Kategori : Genel |

MUĞLA / FETHİYE (CİHAN) – Fethiye İşitme Engelliler Derneği, okuma yazma bilmeyen işitme engelliler için ücretsiz kurs başlattı. 3 ay boyunca sürecek kursa ilk etapta 33 işitme engelli katılıyor.
    Sağlık sorunları nedeniyle okuma yazma öğrenemeyen engelliler için Muğla’nın Fethiye ilçesinde kurs açıldı. Fethiye İşitme Engelliler Derneği tarafından verilen kursa katılan işitme engelliler 280 saat sonunda okuma yazmayı öğrenecek. 3 ay boyunca devam edecek kursun öğretmen ücretini Fethiye Evi Gönüllüleri Sorumlusu ve Fethiye Belediye Başkanı’nın eşi Nesrin Saatcı karşılayacak.


    Konu hakkında bilgi veren Fethiye İşitme Engelliler Derneği Başkanı Osman Taşkın, açılan kurs ile engellilerin önündeki bir engeli daha kaldıracaklarını söyledi. Eğitimsizliğin insanların hayatındaki en büyük engel olduğuna değinen Taşkın, ücretsiz olarak verilen kursun öğretmen masraflarını karşılayan Nesrin Saatcı’ya teşekkür etti. Taşkın, “Fethiye bölgesindeki işitme engellilere de buradan bir çağrımız var. Derneğimize gelip üye olmalarını, okuma-yazma bilmeyenlerinde okuma ve yazma kursuna katılmalarını istiyoruz.” dedi.
    Fethiye Evi Gönüllüleri sorumlusu Nesrin Saatcı ise Fethiye evi olarak her yıl yeni projeler hazırladıklarını söyledi. Bu yılki projelerini engellilere yardım olarak açıklayan Saatcı şöyle konuştu: “İşitme engelliler bize gelip okuma yazma bilmeyen 33 öğrencisi olduğunu söylediler. Bunların kurs için öğretmen ücretini talep ettiler. Bizde her Perşembe Fethiye Evi’nde gerçekleştirilen kermeslerden elde edilen paralarla bu talebi karşılayacağımızı söyledi. Çünkü bu engelli kişilerin engelsiz kişiler gibi toplumda öz güvenlerini kazanıp, sosyal yaşama uyum sağlamaları gerekiyor.” (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.