İşitme Engelliler Üretime Geçti

Kategori : Genel |

Elazığ’da Şefkatli Eller İşitme ve Konuşma Egelliler Derneğince oluşturulan atölyelerde işitme engelliler tarafından yapılan ayakkabı ve galoşlar müşteri bekliyor.
     Kendisi de işitme engelli olan Şefkatli Eller İşitme ve Konuşma Egelliler Derneği Başkanı Tuğrul Kaya, tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, dernek olarak üyelerine istihdam sağlamak ve derneğe gelir elde etmek amacıyla ayakkabı atölyesi kurduklarını, makrome, bilgisayar ve tiyatro kursları düzenlediklerini söyledi.
     Bu tür faaliyetleriyle elde ettikleri parayı yine üyelerine kazanç kapısı açmak için çeşitli çalışmalarda kullandıklarını belirten Kaya, bu kapsamda 400 lira bedelle galoş makinesi aldıklarını, dernekte oluşturdukları atölyede 4 işitme engelli kadın üyelerinin galoş üretimi yaptıklarını kaydetti.
     Atölyede günde bin galoşun üretildiğini belirten Kaya, şunları söyledi:
     ”Bu dört arkadaşımızın günlük ürettiği bin galoşun bize maliyeti 25 lira. Biz bunu, üzerine cüzi karla 30 liraya satıyoruz. Ancak görüştüğümüz sağlık kuruluşlarından bize henüz haber gelmedi. Bizim için bu istihdamı oluşturmak ve bu işin daha büyümesi için galoş satabilmemiz gerek. Ürünlerin satılmasından elde ettiğimiz gelirle işçilerin maaşlarını vereceğiz, derneğimize de bir kazanç sağlayacağız.”
     Kaya, halihazırda 50 bin galoş ile 500 çift ayakkabı stokları bulunduğunu belirterek, ”İş adamlarımızdan olsun kamu kurumlarımızdan olsun istiyoruz ki bu ürünleri alıp bize destek olsunlar. Biz de arkadaşlarımızın maaşlarını vermek istiyoruz. Hem onlar için de bir istihdam oluşturduk” diye konuştu.
     Kaya, bu tür faaliyetlerine devam edeceklerini, elde edecekleri gelirle bu kez de konfeksiyon ve kumaş baskı alanında makine alıp üretime geçmek istediklerini sözlerine ekledi.
     Galoş üretiminde çalışan 22 yaşındaki işitme engelli Hilal Yıldırım ise eskiden evde boş oturduklarını canlarının sıkıldığını söyledi.
     Derneğin kendilerine verdiği bu imkandan dolayı çok memnun olduklarını anlatan Yıldırım, ”Hem bize bir kazanç hem bir çeşit meslek sahibi oluyoruz. Derneğe teşekkür ediyoruz. Bir aydır çalışıyoruz. Memnunuz. Hem evdekiler için hem bizim için ek bir gelir kaynağı da sağlanıyor bu arada” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.