Isparta Engelli Köyü Projesi

Kategori : Genel |

Isparta Sosyal Hizmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül,Süleyman Demirel Üniversitesince (SDÜ) yapılan araştırmada Isparta nüfusunun yüzde 12.9’unun özürlü olduğunun belirlendiğini kaydederek, bu rakamın küçümsenecek ölçüde olmadığını, bir an önce engelli köyü projesi için güçlerin birleştirilmesi gerektiğini bildirdi.
     Prof. Dr. Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SDÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümünce yapılan araştırmada, Isparta nüfusunun yüzde 12.9’unun özürlü kategorisinde yer aldığının ortaya çıktığını söyledi. Bu rakamın küçümsenecek ölçüde olmadığını, özürlülük konusunun dikkate alınması ve geleceğin karartılmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Bülbül, engellilere bireysel değil, aile ve toplum düzeyinde rehabilitasyon hizmeti verilmesi konusunda Engelli Köyü Projesi hazırladıklarını anlattı. Bunun çok ciddi bir çalışma olduğunu kaydeden Bülbül, şöyle konuştu:

     ”Bu projede, SDÜ Engelli Araştırma Merkezi ve Sosyal Hizmet Derneği ortak hareket ediyor. Ancak bizim gayretimiz yeterli değil. Yerel yöneticilerimizin de bize destek olması şart. Proje hazırlandı. Ancak yer, altyapı konularında sıkıntılar yaşanıyor. Engelli köyü projesi için tüm güçlerimizi birleştirmeliyiz. El ele verip Ispartamıza bu projeyi kazandırmalıyız.”
     Engellilerin aileleriyle birlikte yaşayabileceği, her türlü rehabilitasyon hizmeti alabileceği, eğitimini tamamlayabileceği, gerekli bilgilendirmelerin sağlanabileceği bir köy oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Bülbül, ”Hem engelli vatandaş hem de ailesi eğitime tabi olacak. Psikolojik danışma imkanları sunulacak. Bununla birlikte doğuştan gelen engelli kusurlarını da en aza indirgemeye çalışacağız” dedi.
     Prof. Dr. Bülbül, proje için Avrupa Birliği kredilerinden faydalanabilmek amacıyla da çalışma başlattıklarını vurguladı.
     Isparta Valiliği ile Huzurevi 5,5 dönümlük arsa üzerinde, özürlülerin rehabilitasyonu konusunda bir çalışma yapacaklarını da açıklayan Prof. Dr. Bülbül, bu projenin, Engelli Köyü Projesi’ne göre daha küçük kapsamlı olacağını dile getirdi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.