İzmir’de 4 Bin Engelliye Bakim Maaşi Bağlandi

Kategori : Genel |

İZMİR  (CİHAN) – İzmir İl Sosyal Hizmetler Müdürü Zekeriya Ertaş, 4 bin engelliye maaş bağlandığını söyledi.  AK Parti Konak İlçe Başkanı Ali Gönen, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kurum ziyaretleri kapsamında Ertaş’la da makamında görüştü.
 Hükümetin sosyal politikalarının takdir edilecek seviyede olduğunu belirten Gönen, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü bütçesinin 130 milyondan 1 milyar YTL’nin üzerine çıkarıldığını belirterek engelliler, yaşlılar ve kimsesiz çocuklara yönelik, devrim niteliğinde hizmetlere imza atıldığını söyledi. İl Sosyal Hizmetler Müdürü Ertaş ise Özürlüler Kanunu’yla birlikte İzmir’de 6 bin 300 ailenin engelli bakım ücreti için müracaat ettiğini belirterek, bunlardan 4 binine maaş bağlandığını kaydetti. Ertaş, “Kanun çıktığından bugüne kadar İzmir’de 6 bin 300 müracaat oldu. Bunlardan 4 bin 700’ü incelendi. 400 bini maaşa bağlanırken 700 kişinin müracaatı, şartlar oluşmadığı için reddedildi. Engelli maaşı bağlanabilmesi için ailenin kişi başına düşen gelirinin 290 YTL’den yüksek olmaması, yüzde 70 engelli raporu bulunması ve ailede engelliye bakabilecek en az bir kişi olması gerekiyor” dedi.

 Sosyal hizmetler alanındaki faaliyetler için Alo 183 hattı bulunduğunu da hatırlatan Zekeriya Ertaş, buraya gelen öneri, şikayet ve ihbarları büyük bir titizlikle değerlendirdiklerini söyledi. Ertaş, “Yaşlı, çocuk ve engellilere gerekli incelemelerden sonra her türlü yardımı yapıyoruz. Bazı kişiler, devletin iyi niyetle yaptığı yardımları suistimal ediyor, geçim kaynağı gibi görüyor. Aynı engelli için ayrı zamanlarda iki üç defa kayıt yaptırmaya kalkanlar, ayrı illerden kaydettirmek isteyenler ortaya çıkarıldı.” şeklinde konuştu  Çeşitli kurumlardan çalışmaları hakkında bilgi almak için kendilerine ziyaretler yapıldığını belirten Ertaş, memnun olduklarını ifade ederek, “Siyasi partilerden, derneklerden, vakıflardan yapılan bu ziyaretlerde biz de hizmetlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Herkese kapımız açık. Benim telefonlarım da yedi gün, 24 saat açıktır” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.