İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engellilere Hizmet Verecek Özel Otobüs Sayisini Artirdi

Kategori : Genel |

İZMİR  (CİHAN) – İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni satın aldığı otobüsler “engellileri evden” çıkaracak. Ulaşım filosuna katılacak 260 yeni otobüsü engelliler için dizayn edecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin kent yaşamına daha aktif katılmasını sağlayacak. İlk etapta yeni alınan  100 otobüsten 20’si engellilere hizmet vermeye hazırlanıyor. Engellilere yönelik gerçekleştirdiği örnek çalışmalarla Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından “Engelli Dostu Belediye” seçilen İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin yaşamını kolaylaştıracak yeni projeleri devreye sokuyor. 30 bin engellinin ulaşımdan ücretsiz yararlandığı kentte, engelli araç sayısını artırmak için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, filoya katılacak 600 yeni otobüsün 260’ını engellilerin de yararlanacağı şekilde tasarladı. 2007 yılında ihalesi yapılan ve teslim alınmakta olan 100 solo otobüsten 20’si engellilerin kolayca binebileceği şekilde dizayn edilip donatıldı.

20 otobüs Nisan ayında kent içi ulaşımda engellilere de hizmet vermeye başlayacak. Kent içi ulaşımda 24 olan engelli otobüs sayısı 284’e çıkacak. Son teknolojiye sahip yeni otobüslerdeki engelli platformu engellilerin  otobüse inip binmesine büyük kolaylık getiriyor.
 Şu an 12 hatta 24 otobüsle  engellilere  hizmet verdiklerini belirten  Eshot Genel Müdürlüğü yetkilileri, 2008 yılında devreye girecek yeni otobüslerle engellilerin ulaşımdan daha rahat  bir şekilde yararlanabileceğini belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere gösterdiği duyarlılıktan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen vatandaşlar, “Artık evlerimizden çıkıp her yere gidebileceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hep yanımızda olduğunu bilmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.
 Kent içinde sefer yapan 24 adet engelli otobüsünden günde 1000 engelli yararlanıyor. Bu otobüslerden 2’si sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İnciraltı’nda bulunan Engelliler Merkezi’ne hizmet veriyor. Diğer 22 otobüs ise Çınartepe-Konak, Çobançeşme – Konak, Siteler -Konak, Mavişehir-Konak, Peker Mah. -Basmane, Esentepe-Gültepe, Sarnıç-Konak, İzkent-Konak, Karşıyaka – F.Altay, Limontepe-Doğanlar, N.Gürman-Gümrük hattında çalışıyor. Diğer otobüslerden ayır edilebilmesi için bu otobüslerin ön camlarında engelli logosu bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca Emiralem Sebahat Akşiray Otistik Çocukları Eğitim Merkezi’ne 5 bölgeden araç kaldırıyor. Engellileri; aileleri birlikte merkeze ulaştırarak akşam saatlerinde tekrar merkezden alıp şehir içine getiriyor.
 Yeni otobüslerde yer alacak engelli platfornları hem engellilere hem şoföre büyük kolaylık sağlıyor. Zahmetsiz ve hızlı olan sistem şu an kent içi ulaşımda kullanılan 24 otobüsün 10’unda bulunuyor. Orta kapıdaki merdiven altından kumanda komutu ile açılan platform asansör sistemi ile engelliyi araca bindirip indiriyor. Eski otobüslerde platformun aracın içinden çıkması ve manuel çalışması zorluğa ve zaman kaybına neden oluyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında ihalesini yaptığı ve teslim almak üzere olduğu 100 solunun 20’si, 2008 yılında ihalesi yapılacak 200 solo otobüsün 40’ı, Aralık 2007 yılında ihalesi yapılan 100 körüklünün ve 2008 yılında ihalesi yapılacak 200 körüklünün tamamı engellilerin kullanımına uygun olacak.
 Yeni otobüslerde de bulunan engelli platformunun kendilerine  büyük rahatlık getirdiğini söyleyen vatandaşlar, “Artık her yere rahatlıkla gidebileceğiz. İzmir’e yakışan bir uygulama. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.