Kışın da su içmeye devam

Kategori : Sağlık |

Kış aylarında terleme yoluyla su kaybı azaldığından yaz mevsimine göre daha az su ihtiyacı hissediliyor.

Oysa vücudun su gereksinimi mevsimlere göre değişmiyor. Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Kayser Çağlar, “Vücudun su ihtiyacının karşılanmaması ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Günlük su ihtiyacı konusunda farklı görüşler olsa da her gün yaklaşık 2,5 litre su tüketilmeli.” dedi.

Vücuttaki tüm hücre ve organ sistemlerinin düzgün çalışmasının suya bağlı olduğunu vurgulayan Çağlar, şunları kaydetti: “Su, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde, besinlerin hücrelere taşınmasında ve metabolizma sonucunda oluşan artık ürünlerin uzaklaştırılmasında rol almaktadır. Gün boyunca solunum, terleme, idrar ve bağırsaklar yoluyla su kaybedilir. Su ihtiyacı, çevresel ve fiziksel faktörler tarafından belirlenir ve kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte günlük su ihtiyacı konusunda farklı görüşler olsa da her gün yaklaşık 2,5 litre su tüketimi önerilmektedir.”

Source: zaman

Haberi yazan - 01 Şubat 2016. Kategori Sağlık. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.