Özbekistan, Bm Engelli Haklari Konvansiyonu’na İmza Atti

Kategori : Genel |

TAŞKENT (CİHAN) – Özbekistan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Konvansiyonu’na imza attığı bildirildi. Konvansiyon’a ülke adına Özbekistan’ın BM Daimi Temsilcisi Murad Askarov’un imza attığı belirtildi.
    BM’nin Engelli Hakları Konvansiyonu, Aralık 2006’da BM Genel Kurulu tarafından onaylanmış, 3 Mayıs 2008’de ise yürürlüğe girmişti. Şimdiye kadar konvansiyon’a Özbekistan ile birlikte 139 ülke imza atmış bulunuyor. Bu konvansiyon, dünya genelinde yaklaşık 850 milyonu bulan engelli kişilerin çıkarını korumayı ön görüyor.


    Bu arada Ağustos 2008’de Özbekistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile BM Özbekistan Kalkınma Programı Koordinatörlüğü arasında engelli vatandaşların durumunun iyileştirilmesi ve haklarının korunması amacıyla işbirliği anlaşması imzalandığı aktarıldı.
    Özbekistan’da 220 bini başkent Taşkent’te olmak üzere, kayıtlı 850 bin engelli olduğu kaydedildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.