Özürlüler Ayakkabı Ustası Oldu

Kategori : Genel |

İstanbullu 30 özürlü, ağustos ayından bu yana devam eden eğitimlerin sonunda ayakkabı ustası oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) üyesi özürlü ayakkabı ustaları, artık bu sektörde çalışabilir yeterliliğe sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü, 2005 yılında kurmuş olduğu ‘İstihdam Birimi’nin çalışmaları sonucu yüzlerce özürlünün meslek sahibi yapılarak iş hayatına girmelerini sağladı. Çeşitli meslek dallarında açılan kurslardan bugüne kadar 570 özürlü İstanbullu yararlandı. İSÖM düzenlediği bu kurslarda son olarak 30 özürlü İstanbullunun ayakkabı sayacısı olmasını sağladı. İSÖM’ün İŞKUR ve TASEV (Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği) işbirliği ile yürüttüğü eğitimler ağustos ayından bu yana İkitelli’deki TASEV merkezinde devam ediyordu.

30 İSÖMLÜ ARTIK AYAKKABI SAYACISI…

Dört ay süreyle devam eden eğitimler 10 Kasım’da sona erdi. Kursiyerler eğitimlerde, tasarımdan stampa çıkarmaya, üretim yönetiminden kesime, saya dikiminden, montaj ve finisaja kadar uygulamalı olarak mesleği öğrendiler. Mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayan 30 İSÖM’lü, artık, sektörde işbaşı yapacakları günü beklemeye başladı. Yeni ayakkabı ustalarının en büyük iş umudu ise proje düzenleyicilerinden olan İŞKUR.

Çocuklarını akrabalarına bırakarak kursa katılan işitme engelli Mustafa ve Fatma Baki çifti haftanın 5 günü evlerinden İSÖM servisleriyle alınarak kursa getiriliyorlar. Hem engelli hem de okuma yazma bilmedikleri için meslekleri olmayan Baki çiftinin en büyük hayali ise bir işe yerleşerek çocuklarına bakabilmek.

KASİYERLİKTEN ÇAĞRI MERKEZİ OPERATÖRLÜĞÜNE…

İSÖM İstihdam birimi 2005 yılından bu yana birçok alanda meslek edindirme kursu açtı. Bunlardan bazıları ise şunlar: Çağrı merkezi operatörlüğü, kasiyerlik, bilet satış elemanlığı, bilgisayar işletmenliği, bilgisayarlı muhasebe, takı tasarım, web tasarım, ayakkabı sayacılığı ve grafikerlik.

İSTİHDAM BİRİMİ ÖZEL SEKTÖR VE İŞKUR’LA İRTİBAT HALİNDE…

Kurulduğu günden bu yana, çalışmak isteyen özürlü İstanbulluların iş başvurularını alan ve özür gruplarına göre mesleki eğitimlerini tamamlaması yönünde çalışmalarını sürdüren İstihdam Birimi, özel sektör yetkilileri ve İŞKUR’la sürekli irtibat halinde.

224 ÖZÜRLÜ İŞ HAYATINA İSÖM’LE ATILDI

Sistemde kaydı bulunan özürlülerin, ihtiyaç duyulan alanlarda işe yerleştirmelerini sağlayan İSÖM İstihdam birimi kurulduğu günden bu yana 224 özürlü İstanbulluyu iş sahibi yaparken, düzenlenen meslek edindirme kurslarına katılan 570 özürlünün de meslek sahibi olmasını sağladı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.