Özürlülere Evde Bakim Tuttu, Sira 1 Yil Sonrasina Veriliyor

Kategori : Genel |

Devlet, Özürlüler Kanunu çerçevesinde 2007 yılından itibaren maddî imkânı yetersiz yaklaşık 200 bin ağır özürlünün evde kaliteli bakımı için düğmeye bastı. Geçen 1 yıl içinde 10 binin üzerinde özürlü ailesine her ay asgari ücret üzerinden maddî destek sağlanıyor. Görevliler, üçerli ekipler halinde özürlülerin ağır olup olmadığını yerinde tespit ediyor. Bu tespitlerden sonra sadece İstanbul’da 3 bin 100, İzmir’de ise 2 bin 120 ağır özürlüye evde bakım hizmeti götürüldü. Başvuruların çokluğu ve personel yetersizliği, zaman zaman sıkıntılara da sebep oluyor. İşlemler müracaat sırasına göre yapıldığından şimdiye kadar İstanbul’da ancak 2007’nin nisan ve mayıs aylarında yapılan başvurular değerlendirilebildi. İstanbul’da 12 bin özürlü ailesi bekliyor.

 
 

Toplam 240 personelle bu aileleri ziyaret ettiklerini anlatan İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Seyfi Bozçelik, bu aylığı alabilmek için iki önemli şartın gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Bunlardan biri ailenin bakacağı kişinin ağır özürlü olması. Diğeri ise evde yaşayanların toplam gelirlerinin asgari ücretin üçte ikisini geçmemiş olması. Aralarında öğretmen, hemşire, sosyal hizmetler uzmanı, doktor gibi görevlilerin bulunduğu üç kişilik ziyaret ekipleri evleri tek tek geziyor. Ekipler evdeki ağır özürlü bireylerin uygun şartlarda bakılmaları için ortamı düzenliyor ve ailelere bu konuda bilgi veriyor. Bu ziyareti izleyen ilk aydan itibaren her ay asgari ücret aileye ödeniyor. Ayrıca her altı ayda bir aileler kontrollerden geçiriliyor. Bozçelik, “Amacımız sadece özürlülerin yaşam kalitesini yükseltmektir. Özürlüye nasıl bakılması gerektiğini bu ziyaretler sırasında anlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu ziyaretler sırasında bazı başvurular ise kabul edilmiyor. Bunun sebeplerinin başında ağır özürlü sayılan; ama kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen görme engelliler geliyor. İstanbul’da 500 başvuru şartlara uygun olmadığı için iptal edildi. Bozçelik, “Görme engelli vatandaşlarımız için farklı hizmetlerimiz var. Fakat evde bakım hizmeti için uygun değiller.” diyor. İlerleyen yıllarda İstanbul’da 50 bin ağır özürlüye ulaşılması planlanıyor. Öte yandan, İstanbul Valiliği yoğunluğu azaltmak için ilçelerdeki kaymakamlıklarda komisyonlar kurulmasını kararlaştırdı. Böylelikle ilçelerin desteği ile işlerin daha hızlı neticelenmesi düşünülüyor.

‘Bir yıl sonra ancak sıra gelir’ dediler

Ağır özürlü oğlu için evde bakım hizmetlerine başvuran Harun Karaağaç, üç-dört ay önce başvurusunu yapmış. Yetkililerin kendisine sıranın gelmesi için bir yılın geçeceğini söylediğini ifade eden Karaağaç, “Yapılacak bir şey yok. Ben başvuruya gittiğimde geçen yılın nisan ayında başvuru yapan bir bayana henüz sıra gelmemişti. Fakat biz bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Devlet hak vermiştir, bir an önce bu hakkı kullanmak istiyoruz.” dedi.
 
Çağlar Avcı

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.