Özürlülerin Kent Yaşamına Dair Sorunları Masaya Yatırıldı

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – AK Parti Bursa İl Sosyal İşler Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Kent Yaşamında Engelliler’ konulu panelde, engelli sorunları masaya yatırıldı.
Ördekli Kültür Merkezi’ndeki panelde engelli aileleriyle bir araya gelen akademisyenler, yasal mevzuata rağmen uygulamada bazı aksaklıklar bulunduğunu dile getirdi. Akademisyenler, uygulamadaki aksaklıkların ‘engelliler konusunda halkın bilgilendirilmesiyle’ giderilebileceğini ifade etti. Panelin açış konuşmasını yapan AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar, parti olarak hizmetlerin üretilmesi noktasında ‘önce insan’ ilkesiyle hareket ettiklerini belirtti. İmkan ve fırsatlardan eşit derecede yararlanarak toplumsal hayatta yer almanın her insanın en doğal hakkı olduğuna inandıklarını ve çalışmalarını bu yolda sürdürdüklerini belirten Vardar, hiç kimsenin doğuştan-sonradan gelen rahatsızlıkları nedeniyle hor görülemeyeceğini, AK Parti olarak buna müsaade etmediklerini, etmeyeceklerini söyledi.

    Vardar, şöyle konuştu: “Bunun dediği şudur, etnik kökeni budur, şu mezheptendir, özürlüdür, hastadır’ diyerek, hiç kimse farklı uygulamalara tabi tutulamaz. AK Parti olarak ‘iktidarda bulunduğumuz andan itibaren’ böyle bir anlayışla hareket ediyor, ülkenin tüm bireylerine eşit muamele edecek bir kültürü oturtmaya çalışıyoruz. Bizim iktidarımızın engellilere yönelik sosyal politika anlayışı, yardım eksenli değil hak eksenli bir politikadır. Engelli kardeşlerimiz-vatandaşlarımız için yapılmış hiçbir yatırımı-hiçbir düzenlemeyi bir lütuf-imtiyaz olarak görmedik, görmüyoruz. Ne olursa olsun, kim olursa olsun, nerede olursa olsun ‘önce insan’ diyoruz.”
    Uludağ Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin katıldığı panelde ilk olarak söz alan Doç.Dr. İlknur Kılkış, Türkiye’de engellilerin çalışma hayatı noktasında yaşanan sıkıntılara değindi. Engellilerin çalışmasına ilişkin yasal mevzuatın yeterli olduğunu, fakat uygulamada bazı aksaklıklar yaşandığını belirten Kılkış, yaşanan aksaklıkların giderilmesi için de toplumun mutlaka engelliler konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kılkış, “Engellilerin çalışma hayatına ilişkin mevzuata baktığımızda, bir kota sisteminin bulunduğunu görüyoruz. 1960’lı yıllarda oluşturulmasına rağmen, hala mevzuat çok iyi işlemiyor. Engelliler için ayrılan kontenjanların tam anlamıyla doldurulduğunu söyleyemeyiz. Bunun en büyük nedenleri arasında, engelli vatandaşların eğitimindeki eksiklikler göze çarpıyor. Mesleki eğitim ya da formasyona-rehabilitasyona yönelik eğitimlerde aksaklıklar var.” diye konuştu.
    Psikolog Nevin Türkeş ise, engellilerin sosyal hayata dahil edilmesinde toplumun da sorumluluğu olduğunu belirtti. Engellilerin kendi içlerinde hissettikleri şeyin izolasyon olduğunu ve bunun mutlaka kırılması gerektiğini ifade eden Türkeş, “O izolasyonu kaldırmak gerekiyor. Onları toplumdan uzaklaştırmak değil topluma katmak gerekiyor. Bu da engellilere her türlü imkanı, fiziksel ve eğitim imkanlarını sunmakla mümkün. Engellilerin sosyal hayata dahil edilmesinde, sadece kişinin ya da ailesinin değil toplumun tümünün sorumluluğu olduğunu vurgulamak gerek. Herkesin bu konuda duyarlılaştırılması, bilgilendirilmesi önemli.” şeklinde konuştu.
    Dr. Sıdıka Parlak ise engelliler konusunda yürütülen projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Engelliler konusunda projeler yapan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin faaliyetlerinin Avrupa’yla karşılaştırılması noktasında Türkiye’nin bir eksiğinin bulunmadığını kaydeden Parlak, bu konuda doğrudan Başbakanlığa bağlı olan Türk Ulusal Ajansı’nın çok iyi bir yol gösterici olduğunu belirtti.
    Dr. Elif Karakurt da kent mimarisinde engellilerin yaşadığı sorunlara değindi. Gerek Bursa gerekse ülke genelindeki kamu binalarının ve özel mülkiyetlerin engelli bireylerin fiziksel özelliklerinden uzak-bağımsız şekilde inşa edildiğini belirten Karakurt, bunun da çok büyük sıkıntılar doğurduğunu ifade etti.
    Panelde Yrd. Doç. Dr. Tülin Gündüz Cengiz ‘Kent yaşamında engellilerin karşılaştığı sorunlar ve önlemler’, Dr. Nurdan Özen de ‘Engellilik nedir?’ konularında birer sunum gerçekleştirdi.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.