Protez bacakla 500 kilometre

Kategori : Bizden Birileri,Haberler |

protez_bacakla_500_kilometre_h4348_2bd46

Protez bacakla 500 kilometre

Marmara depreminde bacaklarını kaybeden 38 yaşındaki Ufuk Koçak, engelli bireylerin yaşama bağlılığını göstermek için protez bacaklarıyla 509 kilometrelik Likya Yolu yürüyüşü gerçekleştiriyor. 15 Nisan’da Antalya Konyaaltı Hisar bölgesinden yola çıkan Koçak, 36 gün sonra Antalya’nın Kaş ilçesine ulaştı.

Koçak, 1999 depreminde Gölcük’te oturduğu 5 katlı binanın yıkılması sonucu 3 gün enkaz altında kaldı. Kurtarıldığında kangren olan iki bacağı tedavi gördüğü hastanede diz üstünden kesilen Koçak, ailesinden ve yakınlarından çok sayıda kişiyi kaybetti. 22 yaşında engelli birey olarak yaşamaya başlayan Koçak, daha önce hobi olarak yaptığı sportif faaliyetlerini yaşam tarzına dönüştürdü.

Protez bacaklarıyla yeni bir hayata başlayan ve engelini farklılık olarak değerlendiren Koçak; yüzme, dalış, tırmanış, yelken, rüzgâr sörfü, kano, su kayağı, motor sporları, tekerlekli basketbol ve tenisle ilgileniyor.

ENGELLİLER İÇİN YOLA ÇIKTI

Protez bacaklarıyla Likya Yolu’nu aşmayı hedefleyen Ufuk Koçak, 15 Nisan’da Antalya Konyaaltı’ndaki Hisarçandır bölgesinden yürüyüşüne başladı. Bu iş için kullanacağı orijinali 50 bin lira olan protez bacağı sanayide 200 liraya yaptıran Ufuk Koçak, 509 kilometrelik Likya Yolu yürüyüşünde Kaş ilçesine ulaştı. Yürüyüş boyunca Olimpos’ta kaya tırmanışı yapan, dağlarda ATV’ye binen Koçak, geceleri çadırda konakladı. 2 arkadaşının da eşlik ederek yürüyüşü kayıt aldığı Koçak, Kaş’ta sörf ve sualtı dalışı da yaptı.

 

Kaynak: MEYDAN

Haberi yazan - 23 Mayıs 2015. Kategori Bizden Birileri, Haberler. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.