Şeref Zafer Yolu Kurtuluş Projesi

Kategori : Genel |

Kurtuluş Savaşını Araştırma Gençlik  Grubu’nun Şeref Zafer Yolu Kurtuluş Projesi kapsamında, engelli, hasta,  kimsesiz çocuk ve gençlerden oluşan grup, Kurtuluş Savaşı’nda Dumlupınar  Meydan Muharebesi’nin yaşandığı alanlardaki anıt, şehitlik ve müzeleri  gezdi. Grup lideri ve proje koordinatörü Mehmet Kurugil, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, 19 Mayıs 2009’a kadar planladıkları etkinliklerden biri olan  ”Aslanlı Yolda 43 Genç” alt projesinin Kütahya’nın Dumlupınar ve  Altıntaş ilçelerinde gerçekleştirildiğini bildirdi.


       Mehmet Kurugil, ”Gelincik” olarak adlandırdıkları engelli, diyalize  bağlı yaşayan böbrek hastaları, lösemi hastaları ile yetiştirme  yurtlarında kalan çocuk ve gençlerden oluşan grubun Zafer Meydanı’ndaki  Valilik binasının önünden otobüsle Dumlupınar ilçesine hareket ettiğini  söyledi.
       Kurugil, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Tarihini bilmeyen  milletler yok olmaya mahkumdur”, ”Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha  iyi işler yapabilmek için kendinde güç bulacaktır” ve ”Tek ümidim  gençliktir” yazılı pankartların asıldığı otobüsle gittikleri  Dumlupınar’da ilk olarak Dumlupınar Şehitliği’nin ziyaret edildiğini  ifade etti.
       İlçe merkezindeki Atatürk Evi’ni gezdikten sonra bahçesine 15 fidan  diktiklerini belirten Kurugil, şöyle konuştu:
       ”Atatürk Evi’ne asılması amacıyla hazırladığımız, üzerinde projeye  katılanların imzalarının yer aldığı tabloyu görevlilere teslim ettikten  sonra İlk Hedef Anıtı ve Dumlupınar Başkomutanlık Müzesi’ni ziyaret  ettik. Dumlupınar Kaymakamlığı ve Üç Tepeler (Aslıhanlar) Şehitliği  ziyaretinin ardından, Altıntaş ilçesinin Zafertepe Çalköy beldesine  hareket ettik. Beldedeki Başkomutan Karargahı’ndaki törende  katılımcılara muharebenin seyri harita üzerinde anlatıldı. Tümen  yerlerinin tepeden izlenmesinin ardından anıtlar ziyaret edildi.”
       Kurugil, belde yakınındaki Şehit Sancaktar Mehmetçik, Harputlu Yüzbaşı  Şekip Efendi, Kırık Kağnı, Üç Komutan anıtları ile Yıldırım Kemal  Şehitliği ziyaret edildikten sonra grubun Kütahya’ya döndüğünü söyledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.