Ülkemizde Engellilere Taninan Haklar” Konferansi

Kategori : Genel |

 Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan  İçli, ”Sakatlık yoksulluğu yaratır, yoksulluk da sakatlığı”  dedi. İçli, Aydın Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ”ülkemizde engellilere  tanınan haklar” konulu konferansta, engelliliğin bir kader olmadığını,  toplumsal bir olgu olduğunu belirti. İçli, şöyle konuştu: ”Sakatlık yoksuluğun ikiz kardeşidir. Yani madalyonun öbür yüzüdür.  Çünkü sakatlık yoksulluğu yaratır, yoksulluk da sakatlığı. Bu iki olgu  iç içedir. Dolayısıyla sakatlık sorununun çözümü yoksullukla mücadele  sorunudur. Sakatlığın kendisi toplumsal olduğu için nedenleri de  toplumsaldır. Örneğin savaşlar en büyük sakatlık kaynağıdır. 1. Dünya  Savaşı’nda 25 milyon insan öldü, en az 60 milyon insan sakat kaldı. 2.  Dünya Savaşı’nda 50 milyon insan ölürken, en az 100 milyon insan sakat  kaldı. Avrupa’nın bugün sakat deposu olması işte bundandır” dedi.
       İngiltere ve Almanya’daki sakatlık oranlarının Türkiye’deki rakamlara  yakın olduğunu kaydeden İçli,şöyle devam etti:
       ”Sakatlığın bizdeki sebepleri ile diğer ülkelerdeki sebepleri arasında  farklılıklar var. Bugün Afrika’daki sakatlıkların ana sebebi beslenme  yetersizliği, Japonya’dakinin ise kimyasal silahlardır. Bizdeki  sebeplere baktığımızda ise akraba evliliğinden tutun da batıl tedavi  yöntemlerine, terör belasından tutun da trafik ve iş kazalarına kadar  bir çok olgu ile karşılaşıyoruz.”
       Eşit eğitim, çalışma ve sağlık hakkı istediklerini belirten İçli, ”Ama  devlet bu hakları bize, bizi himaye etmek için değil, sosyal devlet  olmanın gereği olduğu için vermelidir” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.