Arabam Benim Bacaklarım Kampanyası

Kategori : Kampanyalar |

Arabam Benim Bacaklarım – engellilere sıfır vergi uygulamasına geçilmesi için Tüm engellileri BİMER e başvuruda bulunmaya davet ediyoruz.

Bilindiği gibi her vatandaştan aldığı ürün türüne göre KDV ve ÖTV adı altında vergiler alınmaktadır. Bir ortopedik engelli düşünün özellikle büyük şehirlerde ne kadar çok fazla zorluklarla karşılatığını hayal edin. Engelli kendi imkanı derecesinde yaşam kalitesini artırmak için ister istemez bir otomobil almak isteyecektir. Çünkü herkes gibi istediği yere gidemeyen engellinin bu olmazsa olmazıdır. Dolayısı ile engellinin alacağı otomobil , o engellinin ayağı bacağı haline gelmiş oluyor. Ayağı bacağı olmayan bir insan günlük yaşantısını devam ettirmek noktasında ne denli zorluklarla karşılaştığı malum.

Engellilere Otomobil alımlarında “SIFIR” vergi uygulanması .
Bunun Avrupa ülkelerinde örnekleri bulunmakta, mesela Avustralya’da engelli vatandaşlar araba, araba parçaları ve araç için kullanabilecekleri medical malzemeleri , vergi vermeden (bizim KDV’miz GST- Goods and Services olarak geçiyor) alabiliyorlar. Vergi oranı %10’dur. Lüx araç kategorisinde ihtiyaca göre modifiye edilmiş araçlarda ise Luxury Car Tax (Lüz Araç Vergisinden ) muaf oluyorlar.

Devletimizden Beklentimiz :

1- Engellilerin Otomobil alımında ÖTV istisnası beraberinde KDV istisnası getirmesini.
2- 1600 cc ye kadar olan motor hacmi kısıtlamasının 2000 cc ye çıkarılması
2- Yurt dışından araç getirme yaşının 3 yaş ile sınırlı kalmamasını 6 yaşına kadar vergisiz araç ithal edebilelim istiyoruz.

www.engelliler.net (Aynı Sorunu Yaşayan Tüm Engelliler Adına / Rifat Kılıç – Özkan Çakır)

arabam-benim-bacaklarim

Haberi yazan - 11 Kasım 2014. Kategori Kampanyalar. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.