Balık grip ve zatürreyi engelliyor

Kategori : Sağlık Bilgisi |

balik Dr. Yalçın Ünlü, soğuk havalarda kronik hastaların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için grip ve zatürre aşılarını yaptırmalarını öneriyor.

“Vücut direncini artırmak için yeterli ve dengeli beslenmeli. Ayrıca A, B, C, D, E vitaminlerinin yeterli miktarda alınması önemli.” diyen Ünlü, A ve C vitaminleri açısından zengin portakal, mandalina, greyfurt, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerin hastalıklara karşı koruduğunu belirtiyor. D vitamini için kışın haftada 2-3 kez balık tüketmeyi öneren uzman, şu önerilerde bulunuyor: “Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A vitaminini, havuç, ıspanak, süt, yoğurttan; E vitaminini bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler ve mısırdan elde edebiliriz. Günde 2-2,5 litre su, vücuttaki toksinleri atar. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için eller sık sık yıkanmalı. Hastalık süresince bol sıvı, yeşillik ve meyve alarak istirahat etmeli.

Yaygın kış hastalıklarında kuşburnu, ıhlamur, zencefil, adaçayı, ekinezya, rezene, kekikotu gibi çaylar rahatlatır ve tedavi eder. Grip viral bir hastalık olduğu için başlangıç döneminde kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı, ancak komplike olmuş enfeksiyonlarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanımına başlanılabilir. Alınan bu tedbirlerle kronik hastalığı olanlar vücut direncini artırarak hastalanma riskini en aza indirebilirler.”

Haberi yazan - 07 Ocak 2014. Kategori Sağlık Bilgisi. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.