Engelli Araç satışında usul

Kategori : Bilgi Bankası,Haberler,Otomobil |
otomobilEngelli aracı satışında usul şu:
Araç 2006 yılında alınmış olup engelli tertibatsız ve otomatik vites engelli aracı dır. 2014 Yılında normal araç olarak satışa çıkarılmıştır.
1. Satışı yapılırken eğer aracını engelli aracından çıkarıp satması gerekiyorsa:
   1.1 Engelli aracının uzerindeki tertibatın sökülmesi için rapor alınması gerekiyor. (Konyada 200-300 TLye aldim. Istanbuldaki cok daha pahali 750 TL.)
      1.1.1. Raporun hazırlanabilmesi için aracın muaynesinin yaptırılmış olması gerekiyor.
            1.1.1.1 Aracin muayenesi gecikti ise satıcı yandi demektir. Sistem burada kilitleniyor. Tertibat olmadan muayene yapilamaz. Tertibat sökme raporu almak içinse aracın muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Tecrube geregi bu durumu devlet baba çözmediği için bir sorumluluk sahibi tertibat söküm raporunu alıp aracı o şekilde muayeneye sokması gerekiyor. Ama dikkat edin. Araba tuvturkte muayeneye girerken engelli aracidir. Fakat agir kusur verirde geri gonderirlerse arac `normal` araç dönüyor ve randevusuz gidemiyorsun. Çok beklettiler beni..
       1.1.2 aracın üzerindeki tertibata uygun bir rapor hazırlanması gerekiyor.
       1.1.3 Arac tuvturke goturulecek ve engelli sırasına girilip tertibatın cikarildığı gösterilecek ve rapor orada da onaylatılacak.
1.2 Araç ruhsati, borcu yoktur belgesi ve aracın tertibatının söküldü raporu (ki tuvturkte rapor onaylanınca maliyeden aracın engelli aracı olduğu bilgisi silinir.artık arac normal araç olur) ile satış yapılır.
Haberi yazan - 12 Mayıs 2015. Kategori Bilgi Bankası, Haberler, Otomobil. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.