Bedensel Engelliler Masa Tenisi Kuralları

Kategori : Spor |

ULUSLARARASI PARALİMPİK MASA TENİSİ KOMİTESİ ( IPTTC ) MASA TENİSİ KURAL KİTABI – 5. BASKI

BÖLÜM 1
TEKERLEKLİ SANDALYE OYUN KURALLARI

Masa tenisi, aşağıdaki değişiklikler ve istisnalar dışında, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu’nun (ITTF) el kitabında belirtildiği şekilde oynanacaktır.

1.1 TEKLERDE SERVİS
Teklerde servis kuralı ( ITTF Kural 2.6 )

1.2 LET
1.2.1 Aşağıdaki durumlarda (1.2.1.1, 1.2.1.2, 1.2.1.3 ) ralli let olacaktır.
1.2.1.1 Serviste, eğer top karşılayanın herhangi bir kenar çizgisi tarafından masayı terk ederse ( bir veya daha fazla zıplamayla ),
1.2.1.2 Serviste, eğer top karşılayanın yarı sahasında zıpladıktan sonra ağ yönünde geri gelirse,
1.2.1.3 Serviste, eğer top oyun yüzeyinin karşılayıcı tarafında durur ise,
1.2.2 Eğer karşılayan topa kenar çizgisini geçmeden veya oyun yüzeyinin kendi tarafında ikinci kez zıplamadan önce vurursa, servis iyi kabul edilecek ve let verilmeyecektir.

1.3 ÇİFTLERDE SERVİS
Çiftlerde servis kuralı ( ITTF Kural 2.6.3 )
1.3.1 Aşağıdaki durumlarda (1.3.1.1, 1.3.1.2) ralli let olacaktır.
1.3.1.1 Serviste, eğer top karşılayanın yarı sahasında zıpladıktan sonra ağ yönünde geri gelirse,
1.3.1.2 Serviste, eğer top oyun yüzeyinin karşılayıcı tarafında durur ise,
1.3.2 Eğer karşılayan topa oyun yüzeyinin kendi tarafında ikinci kez zıplamadan önce vurursa, servis iyi kabul edilecek ve let verilmeyecektir.

1.4 SERVİS KURALI İLE İLGİLİ HAKEMLERE NOTLAR
1.4.1 Eğer hakem servisçinin kasıtlı olarak hızlı servis attığı kanaatinde ise, oyuncunun bu hareketi centilmenlik dışı bir hareket olarak değerlendirilmeli ve ITTF’in uyarı ve ceza sayısı sistemi uygulanmalıdır ( ITTF Kural 3.5.2 ).
1.4.2 I.T.T.F’nin 2.6.6 kuralına göre, hakem servisin fiziksel özür nedeniyle kurallara uymadığı konusunda ikna olursa, servis gereklerini aramayabilir. Bu, sınıf 1 ve sınıf 2 oyuncuları için her zaman uygulanacaktır.
1.4.3 Oyuncunun sınıflandırma kartında, oyuncunun kurallara uygun bir servisin gereklerine uymayı etkileyen herhangi bir fiziksel kısıtlamayı belirten bir bölüm bulunacaktır.

1.5 ÇİFTLER
Çiftler oyunu ( ITTF Kural 2.8.2 )
1.5.1 Çiftler maçında servisçi, yukarıda sıralanan istisnalar dışında ITTF Kural 2.6 ya göre önce iyi bir servis atacak, sonra karşılayan iyi bir karşılama yapacak daha sonra çiftin herhangi bir oyuncusu iyi karşılama yapacaktır.
1.5.2 Oyun sırasında bir oyuncunun tekerlekli sandalyesinin hiçbir parçası masa orta çizgisinin hayali uzantısının diğer tarafına geçmeyecektir. Eğer geçerse, hakem rakip çifte bir sayı verecektir.

1.6 TANIMLAMALAR
1.6.1 Raket eli, raketi tutan ya da raketin sarılı olduğu eldir.
1.6.2 Serbest el, raketi tutmayan ya da raketin sarılı olmadığı eldir.
1.6.3 Bir oyuncu oyunda iken elinde tuttuğu veya eline sarılı olan raketi ile ya da bilek altına kadar raket eli ile topa dokunursa topa vurmuş sayılır.
1.6.4 Bir ralli let olmadıkça oyuncu aşağıdaki hallerde (1.6.4.1, 1.6.4.2, 1.6.4.3 ) sayı kazanacaktır:
1.6.4.1 Eğer, rakibi serbest eliyle oyun yüzeyine dokunursa,
1.6.4.2 Eğer rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse,
1.6.4.3 Eğer rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey ağ takımına dokunursa,
1.6.5 Özellikle, bir oyuncu sadece vuruşunu yaptıktan sonra masayı hareket ettirmemek koşulu ile dengesini sağlamak için raket eliyle masaya dokunabilir. Oyuncu topa dokunmadan önce masayı destek amacıyla kullanamaz.

1.7 TEKERLEKLİ SANDALYELER
1.7.1 Tekerlekli sandalyeler, en az 2 büyük ve 1 küçük tekerleğe sahip olmalıdır.
1.7.2 İstenirse tekerlekli sandalyeye ayaklıklar takılabilir. Ancak, ayaklık veya ayak oyun sırsında zemine değerse, oyuncunun rakibi bir sayı kazanacaktır.
1.7.3 Takım ve sınıf yarışmalarında dengeyi artıracağından, dizin üstünde herhangi bir vücut kısmı sandalyeye bağlanmayacaktır. Ancak, bir oyuncu sağlık nedenleri ile bazı bağlar ve kayışlar kullanmak isteyebilir. Bu durum sınıflandırma kartına işlenmeli ve oyuncunun sınıflandırılmasında dikkate alınmalıdır. Açık turnuvalarda kayış kullanılması ve diğer araçlara izin verilecektir.
1.7.4 Yastıkların şekli, ölçüsü ve sayısı için herhangi bir kısıtlama yoktur.
1.7.5 Bir oyuncu, engelinden dolayı bir kayış ( bel civarında ) ve/veya bir korse kullanmak zorunda ise, bunun gerekli olduğunu Sınıflandırma Jürisi’nin ikna olması için kanıtlamak zorundadır. İlkinde veya sınıflandırmanın yeniden değerlendirilmesinde, bu tür malzemenin kullanımı konusunda Resmi Sınıflandırıcının dikkatini çekme görevi oyuncunundur. Kayış ve/veya korse kullanım izni aşağıdaki koşullarda verilecektir.
1.7.5.1 Sürekli – bu, ilgili turnuvada Resmi Sınıflandırıcı tarafından oyuncunun Uluslararası Sınıflandırma Kartı ( ICC ) üzerine yazılmak zorundadır.
1.7.5.2 Geçici ¬– oyuncunun kendi doktoru oyuncunun ihtiyaç duyduğu kayış ve/veya korse süresini onaylayacak ve oyuncu, doktorundan ayrıntılı bir açıklama edinecektir.
1.7.6 Tekerlekli sandalyeye fazladan yapısal destekler eklenirse, sandalyeye tutturulmuş olsun veya olmasın ( minderler hariç ) oyuncular değiştirilmiş olan bu sandalyeler için bir değerlendirme veya yeniden değerlendirme istemek zorundadır. Yeniden değerlendirme olmadan ve ICC üzerine yazılmadan sandalyeye yapılan tüm ilaveler kural dışı olarak değerlendirilecek ve oyuncu diskalifiye edilecektir.

YÖNETMELİK

1.8 OYUN ALANLARI
Oyun alanları ( ITTF yönetmeliği 3.2.3.1 )
1.8.1 Tekerlekli sandalye oyunu için oyun alanı, 8m. Uzunluk ve 7m. Genişlikten az olmamak koşulu ile daraltılabilir.

1.9 RAKETİN ARALARDA MASA ÜZERİNE BIRAKILMASI
1.9.1 Hakem tarafından başkaca bir izin verilmedikçe, oyuncular raketlerini aralarda masa üzerine bırakacaklardır. Raketin ele bağlı olduğu durumlarda, hakem, aralarda raketin elde kalmasına izin verecektir.

1.10 MASALAR
1.10.1 Masalar, oyuncunun ayaklarına engel olmadan, tekerlekli sandalyeye ulaşım olanağı vermelidir.
1.10.2 Masa ayakları tekerlekli sandalyeli oyuncular için masa uç çizgisinden en az 40 cm. içeride olacaktır.

1.11 ZEMİNLER
1.11.1 Prensipte, tekerlekli sandalyeler için beton bir zemin kabul edilebilir.

1.12 GİYİM
1.12.1 Eşofmanın alt kısmı ( pantolon ) oyun sırasında giyilebilir. Ancak oyun sırasında kot pantolon giyilmeyecektir.

BÖLÜM 2
AYAKTA OYUN İÇİN KURALLAR

2.1 Ayakta oynayan engelli sporcular için ITTF kurallarında herhangi bir istisna yoktur. Bütün oyuncular ilgili el kitabın 2.bölümünde tanımlanan ITTF oyun kurallarına uygun olarak oynayacaklardır.
2.2 Sınıflandırma kartı üzerinde, oyuncunun kurallara uygun servis atarken, varsa hangi kısıtlamaların olduğunu gösteren bir bölüm vardır.
2.3 Bir oyuncu, engelinden dolayı bir kayış ( bel civarında ) ve/veya bir korse kullanmak zorunda ise, bunun gerekli olduğunu Sınıflandırma Jürisi’nin ikna olması için kanıtlamak zorundadır. İlkinde veya sınıflandırmanın yeniden değerlendirilmesinde bu tür malzemenin kullanımı konusunda Resmi Sınıflandırıcının dikkatini çekme görevi oyuncunundur. Kayış ve/veya korse kullanım izni aşağıdaki koşullarda verilecektir.
2.3.1 Sürekli – bu, ilgili turnuvada Resmi Sınıflandırıcı tarafından oyuncunun Uluslararası Sınıflandırma Kartı ( ICC ) üzerine yazılmak zorundadır.
2.3.2 Geçici ¬– oyuncunun kendi doktoru, oyuncunun ihtiyaç duyduğu kayış ve/veya korse süresini onaylayacak ve oyuncu doktorundan ayrıntılı bir açıklama edinecektir.

2.4 GİYİM
2.4.1 Eşofmanın alt kısmı ( pantolon ) oyun sırasında giyilebilir. Ancak oyun sırasında kot pantolon giyilemeyecektir.

disabled-handicapped-engelli-table-tennis-masa-tenisi

disabled-handicapped-engelli-table-tennis-masa-tenisi

Haberi yazan - 09 Mayıs 2014. Kategori Spor. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.