Engelliler SGK dan karbon cihaz desteği istiyor

Kategori : Haberler,Hukuki Konular,Kampanyalar,Sıkça Sorulanlar |

karboncihazÖzellikle Ortopedik engellilerin bacakları üzerine giyerek kullandığı “uzun yürüme cihazı” yada “ortez” olarak tanımlanan cihazlar var. Bu cihazların en kalitesizinin fiyatı 1800 TL ve yanılmıyorsam çelik kullanarak yapılmakta.
En kalitelisinin fiyatı ise 2500 Euro yaklaşık 6.700 TL ve bu cihazlar piyasada Karbon cihaz olarak tanımlanıyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye, SGK mensubu bir engelli yeni bir cihaz yaptırmak istese devlet 2 yılda bir yaklaşık 1.150 TL ödüyor. Eğer medikalci bu cihazı 1.800 TL ye yapıyor ise engelli 650 TL yi cebinden ödemek durumunda.
Peki engelli bu cihazı 1800 TL lik cihazı sağlıklı şekilde kullanabiliyor mu ?
Tabiki HAYIR, her seferinde sürekli cihazın biryerlerinde sorunlar çıkıyor ve defalarca medikalcinin yolunu tutması gerekiyor. Kısaca engelli kardeşim hayatını kaliteli şekilde sürdüremiyor.
Her iki bacağı sağlam insanların düşünmesini istiyorum, bacağınızın her 3-4 ayda bir incindiğini, kırıldığını hayal edin. İşte bizim durumumuzda aynen öyle.
Sağlam olmayan cihazlar bizim yaşantımızı etkiliyor.

Peki bunun bir çözümü yok mu ?
EVET var tabiki. Eğer bu engelli kardeşimize devlet babamız dese ki : Kardeşim ben sana Karbon cihaz desteği sağlayacağım ve 5 yılda bir olmak üzere 6000 TL ödeme yapacağım derse..
İşte o zaman bu engelli kardeşim bu karbon cihazı sahatlıkla 5-7 yıl hiç arıza vermeden kullanabilir. Bu sayede engellinin hayat standardı da artmış olur. Kaliteli yaşam sürer.
Devletimiz  engelliye 2 seçenekde sunabilir.
1.seçenek : normal 1800 TL lik cihaz yaptırmak istersen desteğim 1150 TL ve 2 yılda bir olur diyebilir
2.seçenek : 6700 TL lik karbon cihaz yaptırmak istersen desteğim 5 yılda bir 5000 TL diyebilir.

Ben zaten bir engelliyim ve bu mağduriyeti yaşıyorum, Çevremdeki engelli kardeşlerimde yaşıyor görüşüyorum onların sorunlarını dinliyorum ve sosyal duyalı bir vatandaş olarak bu sorunun biran önce giderilmesini devlet yetkililerinden talep ediyorum..

Saygılarımla
Engelliler.NET

Bu talebi ben aşağıdaki kurumlara göndereceğim , sizde aynı sorunları yaşıyorsanız gönderebilirsiniz. Gelen cevapları burdan paylaşacağım. Lütfen sizde yorum bölümüne yazarak, bilgi@engelliler.net e mail yollayarak yada @engellilernet twitter hesabına yollayarak bizimle gelen cevapları paylaşınız..

– Başbakanlık BİMER (17 Kasım 2013 de iletildi)

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (17 Kasım 2013 de iletildi)

Engellinin notu
Yukarıdaki yazımıza binaen 27 Kasım 2013 10:51 de SGK dan aşağıdaki resimde bulunan cevap geldi.
Şöyle deniyor: Kurumumzca finasmanı sağlanan ortez-protezler yürürlükte bulunan Sağlık Uygulama Tebliği eki Ek-3C-2 listesinde yer alamkta olup, önerileriniz Sağlık Uygulama Tebliği revizyon çalışmalarında değerelendilecektir.
Bilgilerinize. SGK
sgk_cevap

Haberi yazan - 17 Kasım 2013. Kategori Haberler, Hukuki Konular, Kampanyalar, Sıkça Sorulanlar. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

2 yazısına Engelliler SGK dan karbon cihaz desteği istiyor yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.