Engelliler SGK dan Karbon Ortez Desteği Talep Ediyor

Kategori : Haberler,Kampanyalar |

karboncihazÇocuk felci hastalığı geçiren veya sonradan kaza sonucu ortopedik engelli olan kişiler daha rahat yürümeleri için “uzun yürüme cihazı” yada “ortez” olarak tanımlanan cihazlar kullanmaktadırlar.
Bu Ortezler yerli ve avrupa olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır.
Yerli Ortez (Uzun yürüme cihazı) : Bu cihazların düşük kalite yapımı maliyeti yaklaşık 2000 TL ve genellikle çelik malzeme kullanarak yapılmakta. 2 yıl zar zor dayanmakta ve defalarca mediakl firmasının yolunu tutmanız tamir ettirmeniz gerekmekte.
Avrupa Ortez (Uzun yürüme cihazı) :En kalitelisinin fiyatı ise 2200 Euro yaklaşık 6.300 TL ve bu cihazlar piyasada Karbon cihaz olarak tanımlanıyor. Karbon cihaz en az 6 yıl sorunsuz şekilde kullanılabilir.

Engelliler olarak yaşadığımız sorun nedir ?
Yerli veya karbon ortez yaptıralım, tek bacak için SGK 2 yılda bir 1800 TL ödeme yapıyor.

Peki engelli bu 2000 TL lik cihazı sağlıklı şekilde kullanabiliyor mu ?
Ben hem yerli hemde avrupa yapım cihaz kullanmış olan biri olarak cevaplıyorum, Tabiki HAYIR.

Lütfen bizim yerimize kendiniz koyun ve şöyle düşünün : bacağınızın her 3-4 ayda bir incindiğini, kırıldığını hayal edin.
İşte bizim durumumuzda aynen öyle. Her seferin de sürekli yerli yapım cihazın biryerlerinde sorunlar çıkıyor ve defalarca medikalcinin yolunu tutmamız gerekiyor.
Kısacası biz SGK lı engelliler olarak yaşantımızı kaliteli şekilde sürdüremiyoruz.

SGK dan beklentimiz nedir ?
SGK’nın engellilere Karbon cihaz desteği vermesini istiyoruz. Karbon cihaz, yerli yapım cihaza nazaran çok daha uzun ömürlüdür.
SGK Yerli cihaz yaptırmak isterseniz 2 yılda bir 1800 TL , Karbon cihaz yaptırmak istersen 6 yılda bir 5400 TL öderim derse sorunumuz çözülmüş olur.
Bu sayede engellinin hayat standardı da artmış olur. Kaliteli yaşam sürer.

Ben zaten bir engelliyim ve bu mağduriyeti yaşıyorum, Çevremdeki engelli kardeşlerimde yaşıyor görüşüyorum onların sorunlarını dinliyorum ve sosyal duyalı bir vatandaş olarak bu sorunun biran önce giderilmesini devlet yetkililerinden talep ediyoruz..

Saygılarımla

Engelliler Kulübü

www.engelliler.net

Haberi yazan - 26 Mayıs 2014. Kategori Haberler, Kampanyalar. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.