Engellilere ‘KDV’ müjdesi

Kategori : Otomobil |

Adana’da görme engelli bir vatandaşın, 35 bin TL’ye satın aldığı otomobili için ödemiş olduğu KDV’nin kendisine geri iade edilmesine yönelik olarak açtığı dava sonuçlandı.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, engelli vatandaştan alınan yaklaşık 5 bin TL’lik verginin geri ödenmesini hükmetti. 8 aylık bir süreci kapsayan yargılamanın ardından söz konusu rakam, Vergi Dairesi Başkanlığı’nca vatandaşa geri ödendiği ve alınan bu kararın da bölge için ’emsal’ niteliği taşıdığı bildirildi. Karar, aynı zamanda da Türkiye’de bir ilk olduğunun altı çizildi.

63 yaşındaki görme engelli Cuma Balpetek, 28 Aralık 2008 tarihinde satın aldığı otomobili için KDV dahil 35 bin TL’lik bir ödeme yaptı. Ancak Balpetek, ‘Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin dördüncü fıkrasına eklenen ‘s’ bendiyle getirilen; engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş araç-gereç ve bilgisayar programlarına KDV’den istisna tutulmasına yönelik hükmünü gerekçe göstererek, kendisinden alınan yaklaşık 5 bin TL’lik verginin geri ödenmesi için avukatı Ömer Faruk Üstündağ aracılığıyla Adana Vergi İdaresi Başkanlığı’na başvurdu.

Ancak Vergi İdaresi Başkanlığı, böylesi bir düzenlemenin olmadığı için söz konusu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine konu yargıya taşındı. Adana 2. Vergi Mahkemesi, konuyla ilgili olarak ‘hukuka aykırılık’ bulunmadığı için davanın reddini isterken, bu noktada son sözü Adana Bölge İdare Mahkemesi söyledi.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, Cuma Balpetek’in özel tüketim vergisi istisnasından yararlanılarak satın alınan araç için tahakkuk ettirilip ödenen 5 bin 20 TL’lik KDV’nin iadesi istemiyle yapılan başvurunun reddine dair işlemin iptal edilmesini ve ödenen tutarın iadesi yönünde karar aldı. Bu karara gerekçe olarak da; ‘Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 1 Temmuz 2005 tarihinde 5378 sayılı kanunun 32. maddesiyle eklenen ‘s’ bendiyle engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV’den istisna tutulmasını gösterdi. Alınan bu kararla birlikte Balpetek’ten tahsil edilen 5 bin 20 TL’lik KDV, Vergi Dairesi Başkanlığı’nca tahsil edilirken, bu bedelin dava masraflarıyla birlikte de yaklaşık 6 bin 100 TL’ye ulaştığı kaydedildi.

“ALINAN KARAR TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Davayla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Avukat Ömer Faruk Üstündağ, mahkemenin vermiş olduğu kararın, aynı zamanda da bir ’emsal’ niteliği taşıdığını, bu noktada da otomobil alan engelli vatandaşların, söz konusu satışta ödedikleri KDV’nin açacakları davanın sonucuna göre kendilerine geri ödenebileceğinin altını çizdi. Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Üstündağ, “Ortada Danıştay tarafından alınan bir yargı kararı olmadığı için bu karar sadece Adana Bölge İdare Mahkemesi’ne açılacak olan davalar için ’emsal’ olabilecek. Diğer bölgelerdeki mahkemelerin vereceği karar önemli. Yani bu noktada bir başka mahkeme, alınan bu kararın aksi yönde bir karar verebilir. Ancak şu ana kadar bize ulaşan ve aksi yönde karar alındığına yönelik bir gelişme yok. Çünkü bu konuyla ilgili olarak açılan çok fazla dava yok” dedi.

“DAVALARLA BİRLİKTE GERİ ÖDEMELER ÇOK CİDDİ BOYUTA ULAŞABİLİR”

Buradaki amaçlarının, mağdur olan engelli vatandaşların haklarının geri iade edilmesi olduğunu dile getiren Üstündağ, Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin de bu yönde oldukça önemli ve büyük bir adım attığı yorumunda bulundu. Alınan kararın ardından bu konuda kendilerine yapılan başvurularda çok ciddi bir artış olduğunu ifade eden Ömer Faruk Üstündağ, “Açılacak olan davalarla birlikte geri ödemelerin çok ciddi boyutlara ulaşacağını düşünüyorum. Devletin bir vergi kaybı olacaktır. Bu noktada bir rakam telafus etmek doğru değil. Türkiye’deki engelli sayısı ve bu engelli vatandaşların kaçının aracı olup da trafik tescilini yaptırdığına bakmak gerek” diye konuştu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından engelli vatandaşların araç alımı konusunda taleplerinin artacağı görüşünde olduğunu anlatan Üstündağ, konuyla ilgili olarak yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 07 Eylül 2011. Kategori Otomobil. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

53 yazısına Engellilere ‘KDV’ müjdesi yorum yapılmış

 1. Adanada verilmiş bir karar tüm Türkiye için geçerlidir. Tüm KDV ödemiş olan vatandaşlarımızı konuyla ilgilenmeye davet ederim.

  yilmaz aci
  07 Eylül 2011 - 20:53
  Cevapla

  • teşekkürler kardeşim
   konuyla özellikle ilgileniyorum çünki bende 2.11.2011 DE 3000 TL kdv ÖDEDİM.HENÜZ VERGİDAİRESİNE BU PARA YATIRILMADI ARALIK AYI SONUNDA YATACAKMIŞ NASIL İADE ALABİLİRİM BENİM MAHKEMEYE GİTMEME GEREK VARMI ÇÜNKÜ BAYİİ HENÜZ VERGİ DAİRESİNE HERHANGİBİR PARA YATIRMADI BİRBUÇUK AY SONRA YATIRACAK.BENİM DE BU ARADA 1 AYLIK İTİRAZ SÜREM DOLUYOR NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM DOĞRUSU FİKRİNİZİ ALABİLİRMİYİM LÜTFEN.

   inci yurdakul
   13 Kasım 2011 - 04:05
   Cevapla

   • ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANDIM FAKAT BAYİİ KDV.yi de aldı benden acaba bu KDV.yi bayilerinmi ödemesi gerekiyor. Ödemeyi bayi bizemi yüklüyor. kafamda soru işareti oluşuyor isteristemez. iyi geceler arkadaş

    inci yurdakul
    13 Kasım 2011 - 04:12
    Cevapla

   • aldığınız araca ait faturanın size verilmiş olması gerekir, faturaya bakmanızı öneririm çünkü faturada kdv nin tutarı ve hangi vergi dairesine yatırıldiğının yazıyor olması gerekir. KDVödemeden araç satışının yapılamayacağını düşünüyorum.

    ozan erdal
    14 Kasım 2011 - 11:47
    Cevapla

   • KDV VERGİSİ MUTLAKA ÖDENMELİDİR. ADANA BÖLGE İDARE KARARINI DEĞİŞTİRDİ VE KDV NİN ALINMASINA HÜKMETTİ.(ESAS NO:2011/3908, ESAS NO:2011/4974)Maliyenin karar düzeltme talebi üzerine önceki kararından vazgeçen adana bölge idare mahkemisinin karar ve esas tarihlerini belirttim. mahkemelere gidip boşuna para harcamayın.ben de mahk. vermiştim maalesef…

    mustafa çalışkan
    05 Şubat 2012 - 00:42
    Cevapla

    • yazınızda mahkemenin karar değiştirdiğini yazmaktasınız. Cuma BALPETEK verilen karara itiraz etmiş midir. bu konuda bilginiz var mıdır.
     Görüşüm, 2005 te çıkarılan kanun gereği KDV ödenmemesi gerekir. 2008 de çıkarılan tebliğ (resmi gazete) aleyhimize. ama tebliğ kanuna aykırı yazılmıştır. bu tebliğe göre KDV ödenir.
     Kanunda ” her türlü araç ve gereç ” denilmekte.
     Burada HUKUKU yorumlayan ve son kararı verecek DANIŞTAY veya YARGITAY ın kararı çok önemli.
     HUKUK HALK İÇİN OLMALIDIR. fakat malesef şimdilik yorum aleyhimize gözükmekte.
     iyi günler
     sirinbaba-şirindede

     şirin avcı
     17 Mart 2012 - 21:15
     Cevapla

  • Adana Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararın tüm Türkiyede geçerli olduğunu belirtmişsiniz, oysa böyle bir kararın tüm Türkiyede geçerli olabilmesi için Yargıtay veya Danıştayı böyle bir karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 10:33
   Cevapla

   • bu durumda engellielre ne tavsite edersiniz ?
    araç almasınlar mı ?

    r.kilic
    14 Kasım 2011 - 10:37
    Cevapla

    • Danıştayın bu yönde bir karar vermesi veya TBMMde bu yönde verilecek bir kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda KDV muafiyetinin kesin olacağı açıktır. Yinede açacakları davayı kaybetme riskini alabilecek olanlar dava açabilir.

     ozan erdal
     14 Kasım 2011 - 11:19
     Cevapla

  • bence bu bilgi yanlıştır, Adana Bölge İdare Mahkemesinin kararı yanlız o mahkemeyi bağlar bir başka Bölge İdare Mahkemesi aynı yönde bir karar vermek zorunda değildir

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 11:29
   Cevapla

 2. Söz konusu kdv indirimi bütün engelliler için geçerli midir?

  Ümit Ali AKCAN
  08 Eylül 2011 - 10:58
  Cevapla

  • hayır bütün engelliler için geçerli değil. araç alımında ÖTV muafiyetiniz var ise bundan yararlanabilirsiniz

   r.kilic
   08 Eylül 2011 - 14:16
   Cevapla

  • Evet bu indirimden tüm engelliler faydalanabilir

   b.yalcinkaya
   11 Eylül 2011 - 23:14
   Cevapla

 3. Bende engelli kızım üzerine ARABA aldım.ÖTV indirimden yararlandık.KDVden de yararlana bilirmiydik acaba bilgisi olan paylaşırsa iyi olur.

  yeliz ünsal
  08 Eylül 2011 - 21:18
  Cevapla

 4. anneme yeni % 92 engel oranıyla araç aldık rahatsızlığı böbrek yetmezliği ve yaşlılık annemde yararlanabiliyormu eğer yararlanabiliyorsa nasıl bir yöntem izleyeceğiz bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  oğuz kaan
  09 Eylül 2011 - 13:46
  Cevapla

  • İlgili mevzuata göre ENGELLİLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORU HAKKINDA YÖNETMELİĞE göre verilmiş olan %90ve üzeri raporlarda herhangi bir ortopedik engel aranmayıp bu rapor engellilere tanınan ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanmak için yeterlidir. Alacağınız otomobilde herhangi bir özel tertibata gerek yoktur.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 10:44
   Cevapla

 5. Sayın r.kılıc. Bir vergici olarak Bu kararın ÖTV indirimiyle bir ilgisi yoktur. ÖTV muafiyetinden faydalanmasa dahi KDV indiriminden faydalanabilir.

  b.yalcinkaya
  11 Eylül 2011 - 23:13
  Cevapla

  • ÖTV indiriminden yararlanamayan bir kişinin KDVindiriminden yararlanabileceğini belirten görüşünüze katılmıyorum şöyleki bu muafiyetler yalnızca engellilere tanınmış haklardır. mevzuata göre bir kişinin engelli sayılabilmesi için Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Yönetmeliğe göre alınmış en az %40 özür oranı mevcut sağlık kurulu raporu olması gerekmektedir. Otomobil alımlarında iki uygulama mevcuttur. Birincisi aracı kendi kullanabilecek durumda olanlar için, bu durumda enaz %40 rapor H sınıfı sürücü belgesi aranmakta olup sağ veya sol ayağında problemli olanlar için otomatik vites özel tertibat sayılıp başkaca tertibata gerek görülmezken bu durumda olmayanlar için hareket ettirici özel tertibat aranmaktadır.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 10:58
   Cevapla

  • ikinci uygulama ise %90 ve üzeri raporu olanlar içindir. bu durumda araçta herhangi bir özel tertibat aranmayıp engelli kişinin 3. dereceye kadar bir yakını veya iş akdi yapılacak bir kişi tarafından araç kullanılabilmektedir.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 11:24
   Cevapla

 6. ben yeni özürlü araba alacam ö.t.v indirimden yararlanıyorum k.d.v vermiyecek miyim bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  veysi türkay
  12 Eylül 2011 - 11:49
  Cevapla

  • evet aynen öyle, 40.000 TL lik araç alıyorsanız ÖTV muafiyeti ve aparatla birlikte 30.000 TL ye alabiliyorsunuz. Şimdi yaklaşık 25.000 TL ye bu aracı alabileceksiniz.

   r.kilic
   12 Eylül 2011 - 14:18
   Cevapla

 7. peki bugün almaya kalksak kesin olarak KDV indiriminden yararlana bilir miyiz.teşekkür ederim

  yusuf başkaya
  14 Eylül 2011 - 23:25
  Cevapla

 8. görme engilliler içinde geçerlimi araca illa aparat eklenmesi gerekiyomu çünkü görme engellilere akrabalarını şoför tahsis ediliyo ve bi aparat eklenmiyo aynı kdv indirimi geçerlimi 0\99

  TAYFUN
  15 Eylül 2011 - 19:22
  Cevapla

  • Eğer %90 ve üzerinde bir raporunuz var ise herhangi bir tertibata gerek olmayıp 3. dereceye kadar akrabanız veya iş sözleşmesi yapacağınız birisi bu aracı kullanabilir.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 11:03
   Cevapla

 9. arkadaşlar burda önemli olan % 90 rapordur.bu raporu getiren herkes yararlanabilyor…..

  Fuat
  18 Ekim 2011 - 18:47
  Cevapla

 10. engelli kızım var. kendisi kas hastası. düpleks evde oturuyorum.asansör yaptırırsam ötv indiriminden yararlana bilirmiyim.bilen birileri varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  serpil yetgel
  12 Kasım 2011 - 11:48
  Cevapla

  • merhaba ÖTV sadece otomobilde var biliyorum..

   r.kilic
   13 Kasım 2011 - 19:53
   Cevapla

  • Zaten asansörlerde ÖTV yoktur fakat KDV kanununda belirtilen engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıraca her türlü araç gereç KDV den muaftır hükmüne dayanarak KDV ödememeniz gerekir.

   ozan erdal
   14 Kasım 2011 - 11:07
   Cevapla

 11. 2.11.2011 tarihinde yüzde 90 özürlü raporumla beraber ORDU TOFAŞ bayiinden 20.000.tl tutarında krediyle araç satınaldım.3.009.62 tl KDV.aldılar.bu KDV.yi ödememek gerektiğini söylememe rağmen 5378 sayılı kanunun 4.fıkrasının s bendinide kendilerine okumama rağmen ödedim.KDV bedeli henüz vergi dairesine yatırılmamış Aralık ayı sonunda yatacak benim dava açma sürecim 20 gün sonra doluyor.ilgili vergi dairesi tofaşın TRABZONDA ANA BAYİİ DE TRABZON DA henüz param vergi dairesine yatırılmadığı için vergi dairesini mahkemeye veremeyeceğime göre bayiimi vermem gerekiyor.neyapmam lazım fikir vermenizi rica ediyorum yada bu işin çözümü ne sizce
  bayiye 12.11.2011 de tekrar KDV.nin ödendi makbuzunu istemeye gittiğimde KDV.yi tekrar geri istedim gene vermediler fikrinizi almak istiyorum gerçekten insan çaresiz kalıyor arkadaşlar.kanunu tam olarak ne vergi dairesindeki yöneticibiliyor nede bayideki satıcı anlaşılır gibi değil bunu bir açıklaması olması gerekir.bir bedel alınacaksa alınır alınmayacaksa alınmaz mahkemelerde uğraşmaya ne gerek var diye düşünüyorum.haksızmıyım hem zaman kaybı hemde para kaybıbu dava bedava açılmıyo paran varmı diyen yok avukata danıştım hemen 1 milyar istedi dava masrafı 700 tl geriye nekalıyoki zaten koşturmakta cabası

  inci yurdakul
  13 Kasım 2011 - 03:55
  Cevapla

  • arkadasım bayi ile işin olmayacak bayinin baglı oldugu vergı daıresıne dılekceyle basvur KDV ıadesı talep et
   Mevzuat geregı vergı daıresı olumsuz cevap verecek
   o yazı ve araca aıt evraklarla vergı mahkemesınde dava ac
   ben actım ama zaman asımı sıkıntım var ben 2011 ocak ta arac aldım
   gec kalmadan vergı daıresıne basvur

   emin sahın
   04 Aralık 2011 - 22:08
   Cevapla

 12. Bu durumda size kdv yi geri ödeyecek bayi değil bayinin bağlı bulunduğu vergi dairesidir.

  ozan erdal
  14 Kasım 2011 - 11:13
  Cevapla

 13. ben bugun defterdarlıktan ogrendim kadarıyla aracı ne zaman alırsan al fark etmıyor ama vergı dairesinden aldıgın red cevabından sonra bir ay içinde dava acmazsan bi daha acamıyorsun ama defterdarlıktaki adamın ddedıgı de kafa karıstırıyor bu sekilde dava acan cok ama adanadakinden baska emsal yok bu da kafalarda soru işareti olustuıruyor yani…

  ibrahim
  20 Aralık 2011 - 19:20
  Cevapla

 14. Akadaşlar ben 25/05/2011 tarihinde bir araç alsdım 1 aylık müddeti doldurmadan vergi dairesine itiraz ettim kabul etmediler vergi mahkemesine dava açmam gerektiğpini söylediler. Bende Kayseri Vergi Mahkemesine dava açtım 20/12/2011 tarihi ile dava sonucu elime ulaştı
  sonuç REDDEDİLDİ

  Her ne kadar otomobil davacının kullanımına uygun şekilde tadil edilmiş isede üretim özellikleri itibari ile toplumdaki tüm bireylerin kullanımına sunulan motorlu bir nakil vasıta olup özel üretime tabi tutulmuş araç-gereç kapsamında değerlendirilmiyeceği açıktır diyor

  özet olarak Vergi Mahkemesininde KDV indirimi yok diyor.

  en azından benim aldığım sonuç bu

  MEHMET
  26 Aralık 2011 - 13:38
  Cevapla

  • Mehmet Bey, vergi mahkemesinin red kararını temyiz edin….Danıştay’a gitsin…

   Ahmet Odabaş
   30 Aralık 2011 - 16:22
   Cevapla

 15. Arkadaşlar;Devlet’de haklı %90 raporu olanları şuan yana yana arıyorlar öyle ki kişinin haberi yok ama araç alınıyor birde utanmadan engelli alan arkadaşlar sanki engelliyi bindirip gezdiriyorlarmış gibi KDV ÖTV derdine düşüyorlar.Oysa ki engelliye bir bardak su vermiş insan degiller ( Bazı arkadaşlardan bahsediyorum)zaten engelli çalışamıyor iş istesede özürüne uygun iş yokki çalışıp da araba alsın.Plakada artık normal plaka degme keyfime Allah engelliden razı olsun ama iş için rapor almaya gidince Devlet % düşürdükçe düşürüyor birde şu hak yiyenlere baksa arcı hak edenler kullansa yada engellinin yaşamını kolaylıştıracak sosyal yaşama katacak amaçla kullanılsa ne kadar güzel olurdu degil mi!!! benim sırtımdan araç alıp hava atmasınlar hele birde plaka normale döndü ya on numara iş

  filiz
  27 Aralık 2011 - 13:56
  Cevapla

  • Filiz adlı arkadasım yanlış konusuyorsun ve olaylara tek yonlu bakıyorsun benım babam engellı ve %90 raporu var bızde kısıtlı butcemızle ındırımden yararlanarak bır arac almak ıstıyoruz senın deyımınle bız yaşamamalıyız ve hayatımız olmamalı babam şizofren hastası ornegın yaz ayı geldıgınde bır tatıl beldesınde tatıl yapmak babamın ve diger aile bıreylerınınde hakkı fakat sızde tahmın edersınızkı gerek kalabalık ortamlar olsun gerekse toplu tasıma aracları ıcerısınde babamın hal ve hareketlerınden dolayı bır cok defa tartışmalar ve kavgalar ıcerısınde kaldım buda benı yıprattı kımseye hasta oldugunu anlatamazsın ve bu yıpranmalardan dolayı ne bır tatıle gıdebılıyorum nede eglence ortamlarına babam hem ailemı hem benı kısıtlıyor bu yonden fakat babamız aile direğimiz bu durumda bız ne yapacagız adamı evde tek bırakıp kendımız gezıp tozmalımıyız bu adilmi yoksa onunla beraber kendımızı tatıl gunlerımızde bıle eve mı kapatmalıyız lutfen tek yonlu dusunup ve sadece magdur olarak kendınızı gormeyınız aıleler olarak bızde cok zor zamanlar yasıyoruz allah herkeze yardım etsın tesekkur edıyorum

   Bulent Ozturk
   19 Nisan 2012 - 14:43
   Cevapla

 16. Akadaşlar ben 25/05/2011 tarihinde bir araç alsdım 1 aylık müddeti doldurmadan vergi dairesine itiraz ettim kabul etmediler vergi mahkemesine dava açmam gerektiğpini söylediler. Bende Kayseri Vergi Mahkemesine dava açtım 20/12/2011 tarihi ile dava sonucu elime ulaştı
  sonuç REDDEDİLDİ

  Her ne kadar otomobil davacının kullanımına uygun şekilde tadil edilmiş isede üretim özellikleri itibari ile toplumdaki tüm bireylerin kullanımına sunulan motorlu bir nakil vasıta olup özel üretime tabi tutulmuş araç-gereç kapsamında değerlendirilmiyeceği açıktır diyor

  özet olarak Vergi Mahkemesininde KDV indirimi yok diyor.

  en azından benim aldığım sonuç bu…
  ……………………………………………………………..
  Bu yazıyı yazan arkadaşa sesleniyorum, sakaryanın pamukova ilçesinde engelliler dernek başkanlığı yapıyorum,5378 ve engellileri ilgilendiren diger yasalarda geçen düzenlemeler varsa en ince ayrıntısına kadar inceleyen araştıran bir vatandaş olarak size tavsiyem şudur; ÖNCELİKLE KARARI TEMYİZ EDİN, sonra “Kayseri Vergi Mahkemesi”‘nin aldığı karara istinaden yazımın devamında dile getireceğim tespitleri öne sürün “derim”;5378 sayılı engelliler yasasının 32.maddesinde ve kdv kanununun 17.maddesi 4/s de geçen; Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları…. ibaresinden “özel bilgisayar proğramları” ibaresini ele alıp değerlendirdiğimizde “araç” olarak üretim özellikleri itibari ile toplumdaki tüm bireylerin kullanımına sunulan bilgisayar proğramları özel üretime tabi tutulmuş araç-gereç kapsamında değerlendirilmiyeceği açıktır, ancak “araca değil amaca bakmak” doğru olan değerlendirme şeklidir kanaatindeyim! Buna istinaden engelli aracımın KDV Kanunu’nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 1 Temmuz 2005’te 5378 sayılı kanunun 32. maddesiyle eklenen ‘s’ bendi gereği ve yine 5378 sayılı engelliler yasasının 1. maddesi gereği ödediğim kdv nin iadesini talep ideyorum!!!…

  BARIŞ AYAR
  12 Ocak 2012 - 02:40
  Cevapla

 17. yein duydum danıştay kararı iptal etmiş.
  ARTIK KDV İNDİRİMİ YOK.bundan sonra sizce nasıl bir yol izlenilmeli….

  MUZAFFER
  17 Ocak 2012 - 02:19
  Cevapla

  • Yeni anayasa yapılırken bu konuyu gündeme getirim sivil toplum örgütleri de baskı yaparak yasallaşması sağlanmalı. ancak o şekilde çözülür..

   r.kilic
   18 Ocak 2012 - 10:03
   Cevapla

 18. kızkardeşimin yüzde 90 görme engelli raporu varERZURUM da ikamet etmkteyiz ancak kız kardeşim halamın yanına ist gezmeye gitti bende ordaki bayilerden uygun araç aldım .acaba kdv ücretini geri iade talebinde buunmak içinbayinin bağlı bulunduğu vergi dairesinemi yoksa iakemet ettiğimiz ERZURUM daki vergi dairesinemi dilekçe vermem gerekir. bu konuda bilgisi olana paylaşırsa sevinirim.

  YAVUZ KARAGÖZ
  26 Ocak 2012 - 17:39
  Cevapla

 19. Arkadaşlar konuyla ilgili son durum nedir. Kesin olarak KDV iadesi yok mu araç aldığımız da boş yere dava açmayalım mı Danıştay karar aldıysa

  Samed
  28 Ocak 2012 - 15:30
  Cevapla

  • danıştay RED vermişse yapılacak birşey kalmıyor bence..

   r.kilic
   28 Ocak 2012 - 22:37
   Cevapla

 20. arkadaşlar bende 20.09.2011 tarihinde oğlumun üzerine engelli aracı aldım.vergi dairesine baş vurdum red geldi gelen cevabıda mahkemeye taşıdım vede adana vergi dairesinin emsalini ek te sunmama rağmenyinede red verdiler ama daha danıştaya taşıyacam cevabı sizlere yazarım

  ceyhun ş.
  25 Şubat 2012 - 13:16
  Cevapla

 21. özürlü araç alan kişinin maaşıda iptal oluyor bence arabayı kullan mayan engelli başkalarına almasın kendisi gene engelli kalacak diğeri rahata koşacak ben raporumu babama bile vermem alırsam kendim kullanır kendime alırım

  NEDİM BAKİ
  26 Şubat 2012 - 22:36
  Cevapla

 22. Arkadaşlar samanyolu tv 14 09 2011 tarihindeki ana haber bülteninde özürlüye çifte müjde adı altında bir haber yayınladı haberde plakalarda engelli resmi kalkacak ve ötv nin yanında kdv dende muaf dendi ben bu yalan ve yanlış haber için samanyolu haberi kınıyorum sizde samanyolu tv nin internet sitesine bir kınama msj atın

  mehmet
  22 Mart 2012 - 12:48
  Cevapla

  • yalçın bey , o tarihlerde STV nin verdiği haberde yanlışlık yok. çünkü Ajanslardan düşen haber bu idi. ama sonrasında danıştaydan karar RED yedi.
   ben yorum yapan arkadaşlar gibi düşünüyorum engelli dernekleri malesef uyuyor ?

   r.kilic
   26 Mart 2012 - 09:12
   Cevapla

 23. Arkadaşlar Danıştayın Adana Bölge İdare Mahkemesinin kararını temyiz kararı almasına Engelli derneklerinin, engelliler adına itiraz etmesi ve Danıştay a “Tashihi Karar” yani kararın düzeltilmesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Engelli dernekleri uyuyor! Engelliyi üye edinceye kadar laf ebeliği yapan dernekler nerde? Ayrıca Danıştay engelli otomobilleri 3. şahısların kullanımına açıktır bu nedenle KDV den istisna edilmesi söz konusu değildir demiş. Peki soruyorum o zaman KDV den sitisna olan Bilgisayar programları 3. Şahısların kullanımına açık değilmi? Eyy Engelli dernekleri saf,saf durmayın Danıştaya tüm üyeleriniz adına Kararın düzeltilmesi talebinde bulunun.

  Eren
  25 Mart 2012 - 13:17
  Cevapla

  • anladığım kadarıyla sıfır araç alırken ortopedik engelli arkadaşlarımız için donanım yapılıyor ama ben kalp hastasıyım donanımı gerektiren bir durumum yok acaba bende kdv iadesinden faydalanabilirmiyim.

   nazife
   30 Temmuz 2013 - 09:55
   Cevapla

   • sanırım yararlanamıyorsunuz .. ama yinede (mesela honda.com.tr ye girin ordaki )satış temsilcileri ile görüşebilirsiniz..

    r.kilic
    05 Ağustos 2013 - 02:18
    Cevapla

 24. bütün engelli ve engelli yakınları öncelikle toplumda özel kişiler olduğunuzu olmanız gerektiğini düşünün aksini tartışmayın size sağlanan her avantaj insanlığın gereğidir çünki herkes her zaman bir engelli adayıdır engelli olmayanlar bunu düşünerek verilen her hakkın kendilerine verilmiş gibi sevinmesi gerekir.kimin ne zaman kime muhtaç olacağını bir ALLAH bilir.sadece ÖTV indirimi değil engelliler devletin tüm indirimlerinden faydalanmalıdır.buna karşı çıkan ve sadece ÖTV İNDİMİNİ çok görenlere engellerimiz sizin olsun bütün mallarımızda diyor,ALLAH kimseyi engelli yapmasın engellileri kıskananlar hariç.

  uğur gültepe
  27 Mart 2012 - 21:35
  Cevapla

 25. slm arkadaşlar en son ötv kdv indirim davaları sonuçolarak neye bağlandı bizler araçalırken kdv ödüyormuyuz ödemiyormuyuz şuan %77 özür raporum var ehliyetimi değiştirdim araçalmak istiyorum 2.3. şahıslara bu yüzdedeki raporlarda kullanma hakkı tanımıyor kanun zaten bize uygun dizayn edilmiş bir araçalıp sadece kendimiz kullanabiliyoruz en son gelişmelerle ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa çokmemnun olurum yada mail olarak da yardımcı olabilir şimdiden çok teşk.ederim… akrep45_757@hotmail.com

  FERİT IŞIK
  12 Nisan 2013 - 14:37
  Cevapla

 26. Mrb. ben % 100 görme engelliyim. emekliyim. eşim bana baktığı için bakım aylığı alıyor. yaklaşık 55000 TL lik bi araç almak istiyorum. ötvsiz fiyatıyla bana maliyeti ne olur öğrenmek istiyorum. bir de eşimin aldığı bu bakım aylığı aracı aldıktan sonra kesilir mi?

  ibrahim can
  25 Temmuz 2013 - 16:58
  Cevapla

  • öncelikle alacağınız araç dan sonra aylığınız kesilmez.
   mesela 40.000 TL lik bir sıfır aracı yaklaşık 33.000 TL ye alabilirsiniz.
   siz kullanamayacağınız için aracı eşiniz veya çocuklarınız alabilir.

   r.kilic
   05 Ağustos 2013 - 02:21
   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.