Görme engelli Emre’nin Boğaziçi zaferi

Kategori : Bizden Birileri,Haber Genel |

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) TM puan türünde Konya ikincisi ve Türkiye 108’incisi olan Selçuklu Anadolu Lisesi öğrencisi görme engelli Emre Ev (20), ilk tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümüne yerleşti.
Emre Ev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayalindeki okul olan Boğaziçi Üniversitesi’ni ilk tercihinde kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.
Görme engelliler için hazırlanan kabartma kitaplardan olmadığı için ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından okunan soruları cevaplayarak sınavlara hazırlandığını dile getiren Ev, ”İnsanın hedefini gerçekleştirmesi çok mutluluk verici ancak engelli arkadaşlarıma yol açtığım için çok daha mutluyum” dedi.
Başarısını kendisinden daha çok engelli vatandaşlar için önemsediğini vurgulayan Ev, insanoğlunun yaratılış itibarıyla her şeyi başarabileceğine inandığını, azim ve gayretin bir insanda olması gereken en önemli özellik oluğunu vurguladı.
Emre’nin annesi Fatma Ev ise başarısıyla gurur duyduğu oğlu için elinden gelen her şeyi yaptığını ifade etti.
Oğlunun üniversite eğitimi için başka bir ile gitmesinin kendisinde tedirginlik yaratmayacağına değinen Fatma Ev, şunları kaydetti:
”Emre, normal birisi gibi her şeyin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip. İstanbul’da kendi ayakları üzerinde yaşayabilecek durumda. Kendine güveni o kadar fazla ki tercihler esnasında tek tercih olarak Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünü yazacaktı. Beni kırmayarak iki tercih yaptı. Oğlumun istediğinin olması bizi de çok mutlu etti.”
Görme engelli bir öğrencinin eğitim masraflarının fazla olacağına dikkati çeken anne Ev, Emre’nin üstün başarı bursunu kıl payı kaçırdığını, ellerinden geleni yaparak çocuklarına destek vereceklerini, bu konuda yardımseverlerden katkı beklediklerini sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 22 Ağustos 2011. Kategori Bizden Birileri, Haber Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.