İşitme engellilere işaret dilinde vaaz

Kategori : Haber Genel |

İşitme Engelliler Federasyonu ve Zeytinburnu Müftülüğünce düzenlenen etkinlikte işitme engelli vatandaşlara işaret dilinde vaaz verildi.
Zeytinburnu Demirciler Sitesi Camisinde düzenlenen etkinliğe, işitme engelli çeşitli yaş gruplarından vatandaşlar katıldı. Etkinlikte,  caminin imamı Bekir Özçelik’in oruç, aile ve ramazan ayı ile ilgili vaazı, İşitme Engelliler Federasyonu tarafından görevlendirilen gönüllü işaret dili tercümanlarınca tercüme edildi.
Etkinliğe katılan Zeytinburnu Müftüsü Yusuf İzzettin Konuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işitme engelleri 3 yıldır Ramazan boyunca her pazar günü etkinlikte bir araya getirdiklerini belirterek, ”İşitme engellilerinin hafıza ve zekasının, din adamalarının bilgisiyle buluşması sonucunda muhteşem başarılara imza atabiliyoruz” dedi.
Konuk, daha önce İstanbul’da görme engelliler için Kur’an kursu açtıklarını ve başarılı sonuçlara ulaştıklarını ifade ederek, ”Özel hazırlanan kitaplarla 4 aylık süreçte Kur’an okuyabilen görme engelliler oldu. Burada da işitme engellilerle yürüttüğümüz program kapsamında din ile ilgili bir çok konuda eksiği olan arkadaşlarımıza bilgilendirme yapıyoruz. Yaptıkları ibadetlerle ilgili bilinçlerini arttırıyoruz. Sesli okuma yapmakta çok zorlanmalarına rağmen çalışmalarımız sonucunda onlar da Kur’an okuyabiliyorlar” diye konuştu.
İşitme Engelliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Muammer Ay da işitme engellilerle dini buluşmaların Türkiye’de sadece burada yapıldığını vurgulayarak, ”Tüm işitme engellilere açık olan bu programa ailece işitme engelli olanların yanı sıra farklı yaş gruplarından insanlar katılıyor. İşitme engellilerin anlayabileceği nitelikte dini kitapların olmaması bu programın önemini arttırıyor” dedi.
Türkiye’de 3 milyon, İstanbul’da da kayıtlı yaklaşık 60 bin işitme engelli vatandaş bulunduğunu kaydeden Ay, ”Vakıflar, iş adamları ve hayırseverler destek verirse bu tarz programlar tüm Türkiye’de yapılabilir. Ramazan ayına yönelik işitme engellilerin de anlayabileceği televizyon programları yapılmasını istiyoruz” dedi.
Programı takip edenler daha sonra da iftara katıldı.

Haberi yazan - 22 Ağustos 2011. Kategori Haber Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.