Plakadan ‘engelli’ işareti kalkıyor

Kategori : Haberler,Otomobil |
Türkiye’de sosyal hayata katılma mücadelesi veren 8,5 milyon engelliyi ilgilendiren önemli bir düzenleme hayata geçirildi.

‘Karayolları trafik yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle engellilere ait araçların plakalarındaki ayrımcılığa son verildi. Yeni verilecek plakalar üzerinde artık sakatlara mahsus işaret bulunmayacak. Bunun yerine park alanlarından rahat yararlanılabilmesi için ‘araç park kartı’ verilecek. Yönetmelik kapsamında ayrıca araçlara yönelik yeni kayıt ve tescil işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek. Trafik belgeleri 15 gün içerisinde elden teslim edilebilecek ya da postayla ilgililerin adreslerine gönderilebilecek.

İçişleri Bakanlığı, engellilerin uzun süredir beklediği ‘araç park kartı’ uygulamasını nihayet uygulamaya geçirdi. Düzenlemeyle engelliler adına tescil edilmiş aracı bulunan veya ‘H’ sınıfı sürücü belgesi olanlar, trafik denetleme şube müdürlüklerine veya büro amirliklerine başvurmaları halinde park kartlarını alabilecek. Yeni kayıt yaptıracaklar da işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirebilecek. Araç ve sürücü bilgi sisteminde tutulacak bu bilgiler, talep eden bakanlık, kurum ve kuruluşlarla da paylaşılabilecek. Bu düzenleme doğrultusunda öncelikle Ankara’da, trafik tescil şube müdürlüğü sorumluluk alanında ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere satışı yapılan tüm markalarda otomobil sınıfı araçlar olmak üzere, il merkezi ile Sincan, Etimesgut ve Gölbaşı’nda araç bayilerini kapsayacak şekilde pilot uygulama başlatılacak. Pilot uygulama, sonucuna göre ülke geneline yaygınlaştırılacak.

Düzenleme, personel tasarrufu da sağlayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın değerlendirmesine göre, uygulamayla halen 566 trafik tescil kuruluşunda görev yapan 4 bin 600 personelin büyük bölümü trafiğin tanzimi ve denetimi hizmetlerinde görevlendirilebilecek. Tescil edilen araç bilgileri, araç ve sürücü bilgi sistemi ile veri tabanından otomatik olarak alınacağı için Maliye Bakanlığı’nın araç veri giriş işlemlerini yürüten personelinden de tasarruf sağlanacak.

Haberi yazan - 12 Eylül 2011. Kategori Haberler, Otomobil. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

5 yazısına Plakadan ‘engelli’ işareti kalkıyor yorum yapılmış

 1. Teşekkürler TÜRKİYE

  veysel
  12 Eylül 2011 - 18:10
  Cevapla

 2. Merhaba, Acaba ENGELLİLER oyunamı Getirildi!!! ÖZEL İMTİYAZINI KAYBETTRİLDİ!!! Zafiyetlerden Kelime oyunlarıyla dugular kulanılarak istismar edilerek. Yeni Bir tezgaha getirildi. ŞİMDİ SORUYORUM ENGELLİ OTOMOBİLİ OLDUĞUNU NERDEN BİLECEK DIŞARIDAN BAKAN VATANDAŞ. AVM,BELEDİYE,VERGİDAİRESİ, ..GİBİ BİRYERE GİDİLDİĞİNDE ARACINI PARK EDEN ENGELLİ YASAL ZORUNLULUK OLARAK AYRILMASI GEREKEN OTOPARK YERİNİ ARTIK HIÇ BULAMAYACAK. ENGELLSİZ BİR ARAÇ ORAYA PARK ETTĞİNDE RESİMLERİ ÇEKİLİR TEŞHİR EDİLİRDİ , ŞİMDİ NE OLACAK, OLAKİ ENGGELİ SÜRÜCÜ ARACINI GEÇİCİ BİRSÜRE PARK EDİLEBİLECEK İDARE EDİLEBİLİR BİRYERE KOYSA ENGGELİ PLAKASI OLDUĞUNDA HİÇBİR ÇEKİCİ ÇEKMEZ, BU İŞARET OLMADIĞINDA HEMEN ÇEKİLİR ARAÇ. BENCE ENGELLİER ÇOK BÜYÜK BİR İMTİYAZI ELLERİNDEN ALINDI, GAZİNİN GAZİ MADALYASI NEYSE ENGGELİNİN DÜNYACA BİLİNEN BU SİMGESİDE ODUR. DÜNYA BU İŞARETİ TANIMIŞKEN GİZLİ PLAN VE EMMELERİ OLANLARIN OYUNUNA GELİDİ ENGGELİ SÜRÜCÜLER.

  Bekir
  19 Ekim 2011 - 09:54
  Cevapla

 3. Bende bunu ne zamandır beri bekliyordum..artık engelliler küçümsenmekten kurtuldu plakadaki o amblemden..artık kadıköyden çıkmayız.. Bekir arkadaşın dediğine kesinlikle katılmıyorummm..

  emrullah
  22 Ocak 2012 - 02:05
  Cevapla

 4. ne alakası var bu işaret yüzünden trafiğe çıkıp kapkaççılara yem olmaktan korkanlar vardı geniş düşün bencil olma isteğe bağlı değişiklik bu kararı verenlere teşekkürler akıllı insanları seviyorum ALLAH onları hep korusun.

  uğurgl
  27 Mart 2012 - 21:49
  Cevapla

 5. BEKİR BEY PLAKADA İŞARET OLMAYANLAR ENGELLİ PARK İŞARETİ ALIP CAMIN ÖNÜNE KOYACAK VE ENGELLİ OLDUĞUNU BELGELEYECEK.PARK YERİDEN ÇIKTIĞINDA CAMIN ÖNÜNDEN BELGEYİ ALACAK. HER ŞEY İTİ DÜŞÜNÜLMÜŞ HER SORUNA CEVAP VEREBİLİRİM HARİKA BİR KARAR

  uğurgl
  27 Mart 2012 - 21:55
  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.