Robertlilerden ödüllü proje

Kategori : Haberler,Teknoloji |

Matematik ilkokul öğrencilerinin en çok zorlandığı derslerin başında geliyor. Sayılar, açılar, kümeler… Birçok soyut kavramı yazarak, çizerek anlamaya çalışıyorlar. Görme engelli öğrenciler içinse bu durum çok daha zor. Bunun bilincinde olan bir grup Robert Koleji öğrencisi matematik öğretmenleri Özgür Akas önderliğinde “Başka Gözlerle Matematik” / “Mathematics Seen with Other Eyes” isimli bir proje geliştirdiler. Amaç görme engelli öğrencilerin matematiği daha kolay anlamasını sağlamak. Üç yıldır devam eden ve bu yıl 21 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen proje İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Liselerarası İşletme ve Ekonomi Proje Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı. Projeyi katkıda bulunan öğrencilerden Ilgın Nas, Berke Büyükkucak, Yiğit Poyraz ve hocaları Özgür Akas’dan dinledik.

 

 

Öğrencilerin ödev olarak hazırladığı bir proje mi bu?

Öğrenciler her yıl dönem ödevi olarak bir proje hazırlıyor. Daha yaratıcı bir şey yapılabilir mi diye düşünürken öğrencilerime “Görme engelli çocuklara matematik ve geometri dersi vermek ister misiniz?” diye öneride bulundum. Çocukların da çok hoşuna gitti. İlk yıl Kilyos’taki Veysel Vardal Görme Engelli İlköğretim okuluyla çalıştık. Ancak zaman yeterli olmuyordu. Robert Koleji’nde her öğrencinin lise hayatı boyunca 50 saat topluma hizmet projesinde çalışması gerekiyor. Daha sonra akademik direktörümüzle görüşerek bu topluma hizmet projesini dönem ödeviyle bir araya getirdik. Öğrencilerimiz iki yıldır da Mecidiyeköy’de Kabartma Düşler isimli bir merkezle çalışıyor. Oradaki öğrencilerle ders yapıyorlar. Bunları yaptıkça nasıl bir dil kullanmaları gerektiğini öğreniyorlar.

“Ücretsiz bir hat oluşturulacak”

Ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Görme engelliler için okula yardımcı eğitim merkezleri var. Her cumartesi günü ders verdikleri Kabartma Düşler de bunlardan bir tanesi. Ama bu sadece buraya gelebilen görme engelli öğrencilerle sınırlı kalmasın istedik. Her öğrenci anlattığı konuyla ilgili bir CD yaptı. 6. sınıfın tüm matematik müfredatı şu anda sesli olarak elimizde var. Görme engelli bir öğrencinin dinleyeceği düşünülerek anlatılıyor, ona göre bir dil kullanılıyor. Ayrıca 6. sınıfa giden bir öğrenci görme engelli olmasa bile bu CD’lerle ders çalışabilir. Öğrencilerin hazırladığı CD’yi öncelikle matematiksel açıdan doğru mu diye ben dinliyorum. Sonra bunlar öğrencilerle test ediliyor. Anlaşılmayan yer var mı, konuşmanın hızı nasıl, başka neler yapılabilir gibi geri dönüşler alıyoruz.

Bu ses kayıtlarına nasıl ulaşılabilir?

Önümüzdeki sene içinde okulun internet adresine girerek bu kayıtları dinleyebilecekler. Yine önümüzdeki sene bir telekomünikasyon şirketiyle anlaşıp ücretsiz bir arama hattı oluşturup telefondan da dinleyebilecekler. Böylece daha fazla öğrenciye ulaşabileceğiz.

Görme engellilerin anlamasını kolaylaştırmak için neler yapıyorsunuz?

Mesela nokta, doğru gibi soyut kavramlar görme engelli olmayan bir öğrencinin bile anlamakta zorlandığı konular. Noktayı anlatırken onların kullandıkları braille alfabesini örnek veriyoruz. “O dokunduğunuz her bir kabarcık aslında bir noktayı temsil ediyor” diyerek anlatıyoruz. “Annenizin yardımıyla bir ipi gergin bir şekilde tutun, doğru buna benzer bir şeydir ama sonsuza kadar gider. Annenizin çok uzak bir yere ipi götürdüğünü düşünün” diyoruz.

 

Özgür Akas: “Dik açıyı görme engelli bir çocuğa anlatmak çok zor. Kendi dizaynımız ‘açı anlatır’ ile kolaylıkla anlatabiliyoruz.”

“Annenizden bir tepsi isteyin, o sizin kümeniz olsun”

Yiğit Poyraz: (10. sınıf öğrencisi)

Sadece ders çalışmıyoruz onlarla, dersler bittikten sonra sohbet de ediyoruz. Aileleri, arkadaşları, dinledikleri diziler hakkında konuşuyoruz. Onların bize karşı sevgisi bizim de onları daha çok sevmemizi sağladı.

Berke Büyükkucak: (10. sınıf öğrencisi)

Ben olasılık konusunu anlattım, zor bir konuydu. Daha çok spordan örnekler vererek anlatmaya çalıştım. Basketbolda 500 tane atıyorsunuz üç tanesi giriyor gibi örnekler verdim.

Ilgın Nas: (9. sınıf öğrencisi)

* Sayıları akıllarında tutabilmeleri için de yavaş anlatım önemli.
* Kümeler konusunu anlatırken somut şeylerden faydalanmak zorundasınız.
* Çemberi göremiyorlar ama bir hulahopu hissedebiliyorlar. “Bu hulahop sizin kümeniz olacak” şeklinde somutlaştırıyorum. “Annenizden bir tepsi isteyin üzerine oyuncaklarınızı koyun. Bu tepsi kümeniz, oyuncaklar da kümenin elemanları
olsun” diye anlatıyorum.

Haberi yazan - 09 Haziran 2012. Kategori Haberler, Teknoloji. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.