Yeni Türkiyenin engellileri İşsiz ve Gariban

Kategori : Bizden Birileri,Haberler |
yeni_turkiyeninGörme engelli işsiz halterde şampiyon 

Antalya da yaşayan  görme engelli 38 yaşındaki Cenk Yanık, 3 yıl önce başladığı halterde engelliler kategorisinde (B2) Türkiye, Avrupa şampiyonluğu ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazandı. Sağ gözünün görmemesi, sol gözünde ise yüzde 60 görme kaybı sebebiyle iş bulamayan Yanık, şimdi de bir okulun sığınağında antrenman yaparak altın madalya kazanma hedefiyle Dünya Oyunları’na hazırlanıyor.
İstanbul doğumlu doğan Cenk, 9 yaşında babasının çalıştığı fabrikada 3’üncü kattan düştü. Fabrikanın zemin katındaki bir çalışanın sırtına düşerek hayatta kalan Yanık’ın, başına aldığı darbe sebebiyle sağ gözünde körlük, sol gözünde de görme kaybı oluştu. Çocukluğunda yaşadığı görme engeli sebebiyle zorluk çeken Cenk Yanık, ortaokulda eğitim hayatını sonlandırdı. Yanık, üç yıl önce iş aradığı bir dönemde hobi olarak spor salonunda antrenman yaparken, halter antrenörü Ekrem Celil tarafından keşfedildi. Antrenörünün yönlendirmesiyle haltere başlayan genç, 1 yılda milli takıma seçildi.
En büyük sorunu işsizlik
Üç ayda bir aldığı 840 lira engelli maaşı ve bir otelde çalışan eşinin geliriyle evini geçindirdiğini anlatan Cenk Yanık, şöyle konuştu: “13 ve 8 yaşında iki kızım var eğitim gören. İş bulma konusunda yardım bekliyorum. Kimseden maddi yardım istemiyorum. Benim işe ihtiyacım var.”
Engelli Berat’ın tekerlekli sandalyesi bile yok 
Her gün 600 metre
Bingöl’ün Yelesen Köyü’nde hafta içi her sabah Baba Mahmut Bulğak, yokluk yüzünden engelli oğlu Berat’ı 600 metre mesafedeki okula her gün sırtında götürüyor. 8 yaşındaki Berat doğuştan engelli. Bir ayağı kısa ve ters. Çocuğunun bu hali babayı kahrediyor. Ekonomik durumu oğlunun tedavisi ve ona tekerlekli sandalye ya da akülü araç almasına elverişli değil. “Her gün kucağımda taşıyarak 600 metre uzaktaki okula götürüyorum. Öğlen saatlerinde de gidip alıyorum. Oğlum arkadaşlarıyla oynamak, kendi ayakları üzerinde yürümek istiyor. Bir baba olarak ben bir şey yapamıyorum.” diyen baba devlet büyüklerinden yardım bekliyor.
Yeni Türkiyenin engellileri İşsiz ve Gariban
Kaynak: Meydan Gazetesi
Haberi yazan - 11 Nisan 2015. Kategori Bizden Birileri, Haberler. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.